Intel 12. Nesil işlemciler Tanıtıldı!

Intel 12. Nesil işlemciler Tanıtıldı!

Intel, mobil çiplerden ilham alan bir mimariye sahip 12. Nesil mobil işlemcileri piyasaya sürüyor. İşte tüm detaylar..

CES 2022'de Intel, hem mobil hem de masaüstü sistemler için yeni 12. Nesil işlemcilerinin örtüsünü kaldırdı. Normal performans artışlarının olduğu önceki yıllardan farklı olarak Intel, güç tasarrufu sağlarken daha fazla performans elde etmek için mimaride ince ayar yaptı. Ve manşetlere konu olan gerçeğe dikkat edin – Core i9H serisi işlemci istatistiksel olarak

12. Nesil Intel Core işlemcilerin öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • -Intel 7 süreci üzerine inşa edilmiş tek bir ölçeklenebilir SoC mimarisi.
  • -Tamamen yeni bir Core tasarımı
  • -En yeni DDR5 bellek, PCIe Gen 5 depolama, Thunderbolt 4 ve Wi-Fi 6E desteği için evrensel destek.


Giden 11. Nesil işlemcilere kıyasla en büyük değişikliğin yapıldığı yer burası. İnce ve hafif dizüstü bilgisayarlar için 9W ve 15W işlemcilere sahip U serisi yongalarla başlar.

Ardından, 28W güç dereceli İnce ve Hafif form faktöründe daha fazla performans için bir P serisi var. 12. Nesil işlemcinin performans çeşidi, 45W'a kadar güç derecelerine sahip H-serisi serisidir.

Intel, 12. Nesil mobil işlemciler için yeni bir mimari benimsedi. Yüksek performanslı görevler için yeni bir P-çekirdeği ve güç verimliliği çekirdeği için bir E-çekirdeği var. Mimari, Snapdragon ve MediaTek mobil yonga setlerine benzer.

Örneğin, 12. Nesil Core i9-12900HK işlemci, 20T iş parçacıklı 14 çekirdeğe, altı P-çekirdeğine ve 8 E-çekirdeğe, 24MB L3 önbelleğe, 5GHz maksimum frekansa ve 45W güç tabanına sahiptir.

Öte yandan, 12. Nesil Core i5-12600H, 12T iş parçacığı, 4 P-çekirdeği ve 4 E-çekirdeği ile 8 çekirdeğe sahiptir. Ayrıca 12MB önbellek ve 4.4GHz'e kadar maksimum frekans ve 45W güç tabanına sahip.

Intel, U serisi ve P serisi işlemcilerin tüm ayrıntılarını açıklamadı. Ancak Intel, Core i9-12900HK işlemcisinin Apple M1 Max ve AMD Ryzen 5900HX işlemcilerden daha iyi performans gösterdiğini gururla sunar.

Intel, bu birinci sınıf Core i9 işlemcinin yüzde 28'e kadar daha hızlı oyun sunduğunu söylüyor. Aynısının 11. Nesil varyantı ile karşılaştırıldığında, League of Legends, Hitman 3, F1 2021 ve diğerleri gibi bazı oyunlarda performansta önemli kazanımlar elde edildi. Intel, kare hızlarında ortalama yüzde 8'lik bir kazanç belirtiyor.