Instagram’a ücretli gönderiler geliyor

Instagram’a ücretli gönderiler geliyor

Instagram, İçerik Oluşturucular için yeni Marketplace'i resmi olarak test etmeye başladı. Merkez, ortaklıkları ve kampanyaları kapatmak için markalar ve etkileyiciler arasındaki iletişimi kolaylaştırmanın bir yoludur.

Bu yeni Instagram aracını kullanan markalar, diğer seçeneklerin yanı sıra içerik oluşturucuları cinsiyete, yaşa, takipçi sayısına ve ilgi alanlarına, ilgili kitlenin demografisine göre filtreleyebilecek. Ayrıca bir "ilgilenen içerik oluşturucular" sekmesi aracılığıyla onlarla çalışmakla ilgilendiğini ifade eden etkileyicileri görebilir, şirketleri kimlerin etiketlediğini görebilir, bu kişileri takip edebilir ve hatta içerik oluşturucuları kayıtlı listelere ekleyebileceksiniz.

Bu tarama yapıldıktan sonra işletmeler, kampanyalar oluşturmak ve bunları içerik üreticileriyle paylaşmak için Instagram Marketplace'i kullanabilir. Bu adımda mevcut olan bilgiler, örneğin istenen sonuçları ve tazminatı içerir.

İçerik oluşturuculara gönderilen mesajlar, hem işletmelerin hem de etkileyicilerin DM anlaşmalarını düzenlemelerine yardımcı olacak benzersiz bir "Ortaklık Mesajı Gelen Kutusu"nda görünecek.

Instagram Marketplace şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılabilir. Kullanımı da ancak davet ile mümkün olacaktır.

instagrama-ucretli-gonderiler-geliyor.jpg

Resmi bir açıklamaya göre, haber "Instagram'ı, içerik oluşturucuların sevdikleri şeyi yaparak hayatlarını kazanabilecekleri en iyi yer haline getirme taahhüdümüzün bir parçası ve markaların ortaklaşacak içerik oluşturucuları keşfetmesine yardımcı oluyor."

Ancak bu yeni aracın, uygulama içinde markaları ve etkili kişileri bir araya getirme işleviyle hemen hemen aynı işleve sahip olan TikTok'un Creator Marketplace'e çok benzediğini unutamayız.

Meta ayrıca, sonsuz zaman çizelgesi rakibi ile rekabet etmeye, daha fazla dinamizm, açık içerik önerileri ve kısa videolara odaklanarak sosyal ağlarında değişiklik planlamaya odaklandığını da göstermiştir.