Instagram Yeni Hikayeler Özelliğini Test Ediyor

Instagram Yeni Hikayeler Özelliğini Test Ediyor

Instagram test Hikayeleri uygulamasında dikey kaydırma ile yeniden tasarlandı.

Şubat 2021'de Instagram, TikTok'a benzer şekilde dikey kaydırmalı yeni bir Stories tasarımının prototipini yaptığını doğruladı – ancak ayrıntılar bilinmiyordu. Şimdi sosyal ağ nihayet yeni tasarımı küçük bir kullanıcı grubuyla test ediyor.

Sosyal medya danışmanı Matt Navarra'nın belirttiği gibi, Türkiye'de bulunan bazı kullanıcılar, Hikayelere dikey kaydırma getiren bir Instagram güncellemesi aldı. Aynı kullanıcının Hikayeleri ekranın sol veya sağ tarafına dokunarak görüntülenebilirken, bir sonraki kullanıcının Hikayelerine atlamak için aşağı kaydırmak gerekir.

Teknoloji gazetecisi Thássius Veloso da Brezilya'da aynı güncellemeyi aldı, bu da Instagram'ın yeni dikey kaydırma tasarımını daha fazla ülkeye yaydığını gösteriyor.

Değişiklik muhtemelen uygulamasında dikey kaydırma sunan TikTok ile rekabet etme girişimi olarak geliyor. Sonuç olarak Instagram, Hikayeleri statik içerikten ziyade videolara daha fazla odaklı hale getiriyor.

Aralık ayında Instagram, Hikayeler'deki videolar için 15 saniyeden 60 saniyeye kadar artırılmış bir maksimum sınırı test ediyordu. Kullanıcılar Instagram Stories'de zaten 1 dakikaya kadar videolar yayınlayabilirken, her biri 15 saniyelik dört videoya bölünürler.

instagram-yeni-hikayeler-ozelligini-test-ediyor.jpg

Meta'ya ait şirket ayrıca, beslemeyi sıralamanın yeni yollarını ve hatta profil ızgarasını istediğiniz şekilde düzenleme seçeneğini test ediyor. Ancak, bu özelliklerin tüm kullanıcılar için ne zaman (veya olup olmayacağı) belirsizdir.