Instagram, kullanıcıların yayınlarına Amber Uyarıları gönderecek

Instagram, kullanıcıların yayınlarına Amber Uyarıları gönderecek

Şirket, bildirimlerin "nadir ve arama alanına özgü" olacağını söylüyor.

Instagram, bölgelerindeki kayıp çocuklar hakkında onları bilgilendirmek için kullanıcıların yayınlarına Amber Alerts göndermeye başlayacak. Şirket, özelliğin yarın kullanıma sunulacağını ve "önümüzdeki birkaç hafta içinde" 25 ülkede yayınlanacağını söyledi.

Öyle olsa bile, Instagram kullanıcıları onları çok sık görmeyi beklememeli. Şirket, uyarıların "nadir ve arama alanına özgü" olması gerektiğini belirtiyor. Instagram, bildirimleri hangi hesapların göndereceğini belirlemek için IP adresleri ve konum verileri (etkinleştirilmişse) gibi faktörleri kullanır.

Göründüklerinde, uyarılar uygulama içi bildirimler olarak değil, kullanıcı özet akışlarında görüntülenecektir. Amber Alerts için genellikle kablosuz iletişim operatörleri aracılığıyla iletilen mobil bildirimlerin aksine, Instagram'ın sürümü kayıp çocuğun bir fotoğrafını ve açıklamasını ve ayrıca en son nerede görüldükleri gibi diğer ilgili ayrıntıları içerecek. Görülmeleri veya diğer ipuçlarını kolluk kuvvetlerine bildirmek için bir telefon numarası da olacaktır.

Meta, Amber Alerts'i ilk kez eklemese de – Facebook, 2015'te bunları kullanıcılara sunmaya başladı – şirket, gençler tarafından zaten yaygın olarak kullanılan “önce görsel” bir platform olduğu için Instagram'ın özellikle etkili olabileceğini belirtiyor.