Instagram, Küfürlü İçeriğe ve Nefret Söylemine Karşı Baskı Başlattı

Instagram, Küfürlü İçeriğe ve Nefret Söylemine Karşı Baskı Başlattı

Popüler kişilerin hesaplarında kötüye kullanım, herhangi bir sosyal platformda yaygındır ve Instagram, tacizcileri hedeflemek için yeni bir araç getirmiştir.

Instagram işlevleri, Facebook tarafından satın alındığından bu yana büyük bir hızla gelişti ve şu anda raporlara göre bir milyardan fazla aktif aylık kullanıcıya sahip. Şirketin başkanı Adam Mosseri geçtiğimiz günlerde Instagram'ın artık bir fotoğraf paylaşım uygulaması olmadığını, eğlence ve videoya geçişin çoktan başladığını belirtti. Hizmet, kullanıcılarını platformdaki taciz edici içerik/nefret söyleminden korumak için şimdi güçlü yeni özellikler sunuyor. Bu özelliğe "Sınırlar" denir ve içerik oluşturucuları yabancılar tarafından kötü niyetli iletişimlerden koruyacaktır.

Instagram, tanınmış kişiler, yaratıcılar, etkileyiciler ve hizmete güvenen diğer kişilerin takipçileriyle bağlantı kurmasını sağlayan bir platformdur. Ancak platformda suistimal, ünlülerin veya tanınmış kişilerin hesaplarında gözlemlenen çok yaygın bir olgudur. Şirket, yeni Limitler özelliğinin, bu kullanıcıları platformdaki "küfürlü yorumların acelesinden" korumak için oluşturulduğunu söylüyor.

Limitler özelliği açıldığında, hizmet ünlü veya tanınmış kişinin takip etmediği kişilerin yorumlarını otomatik olarak gizleyecektir. Ek bir koruyucu önlem olarak, özellik, muhtemelen yalnızca kullanıcıyı hedeflemek veya taciz etmek amacıyla oluşturulan hesapların kötüye kullanımını önlemek için, yaratıcıyı veya tanınmış kişiyi takip etmeye yeni başlayan tüm kullanıcı hesaplarından gelen yorumları da gizleyecektir. Bu arada Limitler özelliği de takip etmedikleri kişilerden gelen DM isteklerini gizleyerek bu kullanıcıları koruyacak.

Şirket, araştırmasının, halka açık bir kişinin Instagram'ındaki olumsuzlukların, onları gerçekten takip etmeyen veya yakın zamanda sadece anı "yığmak" için takip eden kullanıcılardan geldiğini gösterdiğini söylüyor. “Bunu, oyunculara yönelik ırkçı tacizde önemli ve kabul edilemez bir artışla sonuçlanan son Euro 2020 finalinden sonra gördük. İçerik oluşturucular ayrıca yorumları ve mesajları tamamen kapatmak istemediklerini söylüyor; hala topluluklarından haber almak ve bu ilişkileri kurmak istiyorlar, ”diye açıklıyor şirket, özelliğin yaratılma nedeni bu.

Limitler özelliği, kamuya mal olmuş kullanıcı hesapları için çok kullanışlı olabilir gibi görünüyor, ancak şirket bu özelliği platformdaki tüm kullanıcılar için zaten etkinleştirdi. Bu, kullanıcıların istedikleri zaman uygulamadaki gizlilik ayarlarına gidebilecekleri ve gerektiğinde Limitleri açıp kapatabilecekleri anlamına gelir. Şirket, aynı zamanda, bir kullanıcının Limitleri zamanında açmasını istemesine izin verecek platformdaki DM'lerde ve yorumlardaki ani artışları tespit etme yeteneği üzerinde çalıştığını söylüyor.