Instagram, doğrudan mesajla ürün satın alınmasına izin veriyor

Instagram, doğrudan mesajla ürün satın alınmasına izin veriyor

Instagram'da alışveriş yapmanın yeni bir yolu, çoğunlukla küçük tüccarlara hizmet veren Meta CEO'su Mark Zuckerberg tarafından (18) Pazartesi günü duyuruldu. Artık sosyal ağ kullanıcıları platformun sohbeti üzerinden satın alma ve ödeme yapabilecekler.

Genel olarak, sosyal ağdaki ürün alım satımları, üçüncü taraf ödeme sistemleri gibi harici hizmetler kullanılarak tamamlanır. Yeni özellik ile bu durum değişecek ve sohbetin kendi içinde işlemi tamamlamak için tüm adımları takip etmeyi mümkün kılacaktır.

Zuckerberg'e göre, ilgilenen tarafın sadece şirketin profiline bir mesaj göndermesi ve satın alma sürecini başlatması gerekiyor. Etkileşimde, doğrudan mesaj (DM) yoluyla ürün kataloğunu kontrol etmek, özelleştirmeleri talep etmek (varsa), ödeme yöntemlerini kontrol etmek ve Meta Pay ile satın alma işlemini tamamlamak mümkün olacaktır.

Alıcı, siparişi onayladıktan sonra Instagram'ın DM bölümünden satın alma takibini takip edebilecek, ayrıca satıcı ile mesaj alışverişinde bulunabilecek ve kargo ile ilgili sorular sorabilecek. Büyük teknolojiye göre, tüm prosedür “birkaç dokunuşta” gerçekleştirilecek.

Instagram'da DM alışverişi, çevrimiçi mağaza özelliği olmasa bile uygun küçük işletme profilleri için geçerli olacaktır. Ancak, yöneticiye göre, işlevsellik şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde sunulacak.

Diğer ülkelerdeki satıcılar muhtemelen yakında sosyal medya sohbet satış aracına erişebilecek. Ancak şu an için işlevin diğer pazarlarda ilk kez kullanıma sunulacağı konusunda henüz bir tahmin yok.

Özelliğin lansmanı, Meta Pay olan Facebook Pay'in isim değişikliğinden kısa bir süre sonra geliyor. Ödeme aracı, WhatsApp dahil tüm Meta platformlarındaki işlemler için aynı olacaktır.