İHA ve SİHA Nedir? İnsansız Hava Araçları Ne İşe Yarıyor?

İHA ve SİHA Nedir? İnsansız Hava Araçları Ne İşe Yarıyor?

İnsansız Hava Araçları, son yıllarda ülkeler için çok önemli hale geldi. İnsana ihtiyaç duymadan çalışıyorlar ve çeşitli askeri operasyonlarda kullanılabiliyorlar. İHA ve SİHA'nın anlamı nedir? Hangi ülkeler İnsansız Hava Araçları üretmektedir?

Türkiye'nin de üretiminde büyük rol oynadığı İnsansız Hava Araçları'na ilişkin bilinmeyenleri yanıtlayacağız. İsrail'in kullanımına 1992 yılında başladığı ve daha sonra birkaç ülkenin de üretim gerçekleştirerek kendi araçlarını ürettiği biliniyor. İHA kullanımı son yıllarda oldukça yaygınlaştı. Çeşitli amaçlarla kullanıldığı için tarımdan askeri operasyonlara kadar pek çok alanda hizmet sağlıyor. Yangın gibi olaylarda ise söndürme görevi dahi gördüğü bilinmekte.

İHA Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

İHA kullanımı oldukça geniştir. İnsansız Hava Araçları, genel olarak askeri amaçlar için kullanılmaktadır. Sınır güvenliğinin sağlanması açısından keşif ve gözlem büyük öneme sahip. İHA'lar ise bu fırsatı çok iyi bir şekilde sağlamaktadır. Ülkemizde de sıklıkla kullanıldığı için operasyonların verimli geçmesi ve sınırdaki sorunların ortadan kalkması adına büyük bir katkı sunuyor. Bunun yanı sıra çeşitli taşımacılık işlemlerinde de İHA'lara başvurulmakta. Kamera konularak belirli bölgelerin görüntülenmesi de mümkündür. Tarım alanındaki etkin kullanımı ise ilaçlama için kullanılmasıdır. Zirai ilaçlama çalışmaları İHA aracılığıyla yapılabilir.

siha.jpg

SİHA Nedir?

SİHA ise Silahlı İnsansız Hava Araçları'nın kısaltılmış halidir. Savunma ve saldırı anlamında büyük öneme sahip olan SİHA'lar, günümüzde ülkemizin de sıklıkla faydalandığı bir askeri araç türüdür. Ayrıca, 2009 yılı itibariyle Baykar Savunma'nın geliştirdiği İHA'larla beraber ANKA'nın 2010 yılında başarılı testi neticesinde iki şirketin birlikte üretim yaptığı bilinmekte. SİHA üretimi konusunda da güzel işlere imza atıldı. Hem İHA hem de SİHA'da gerek ihracat ve gerekse ülkemizin bundan yararlanması için ciddi çalışmalar sarf edildi. Baykar Savunma, 2009 yılından bu yana geliştirdiği projeyi 2016 yılına geldiğimizde üst seviyeye çıkardı. Her geçen gün kendini geliştiren şirketin yeni hedefleri arasında ise insansız hava uçağı bulunuyor. Bunun için de yoğun çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Hangi Ülkeler SİHA Üretiyor?

SİHA üreten ülke sayısı iki elin parmağını geçmemektedir. Bu konuda ciddi bir yatırım yapan Türkiye ise sayılı ülke arasındadır. ABD, İsrail, Çin, İran, İtalya, Hindistan ve Pakistan'ın yanı sıra Türkiye'nin de üretim yaptığı tüm dünya tarafından bilinmektedir. Yakın tarihte Azerbaycan ve Ermenistan arasında yaşanan çatışmalarda da SİHA'ların kullanıldığı haberlere yansımıştı. Dağlık Karabağ bölgesine ilişkin gerçekleşen çatışmalarda Türkiye'nin Azerbaycan'a gönderdiği İHA ve SİHA'lar etkin rol oynadı. Kardeş ülkenin bu araçları kullanarak savunma yaptığı ve bölge güvenliğini sağladığı biliniyor. Ermenistan'ın bu duruma karşı dünya kamuoyuna, Türkiye'nin SİHA'larının bölgede olduğunu açıklaması ise çok konuşulmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler