Hindistan BTC ve Kripto Paraları Engelleyeceğini Açıkladı!

Hindistan BTC ve Kripto Paraları Engelleyeceğini Açıkladı!

Hindistan, aldığı bir karar ile neredeyse tüm kripto paraları yasaklama kararı aldı. Hindistan kendi kripto parasını kullanacak. Bitcoin ve Ethereum gibi coinleri kullananlar için 15 yıla kadar hapis cezasını uygun gören yasa tasarısını çıkaracak.

Kripto paralarda yaşanan düşüşün ardından en çok Bitcoin gündeme gelmişti. Bitcoin'deki düşüş herkesin dikkatini çekmiş ve %60 oranlarında bir değer kaybı meydana gelmişti. Fakat hızlı şekilde düşen kripto paranın yine benzer şekilde ivmelenerek rekor kırdığına tanıklık etti. Düşüş yaşandığı dönemde pek çok ülke ve ülkelerde bulunan merkez bankalarından olumsuz açıklamalar gelmekteydi. Bitcoin ile ilgili çeşitli tahminler ve güvenilmez olduğuna yönelik ifadeler BTC'nin değerini iyice sarsmıştı. Fakat gelinen noktada artık eskisi kadar tepki görmeyen bir Bitcoin görüyoruz. Özellikle de bazı şirket ve ülkelerin desteğini de arkasına almasıyla 64 bin dolar sınırını aşmıştı. Ancak Hindistan'dan gelen açıklama dünyada çok konuşuldu. Yüksek nüfusuyla dikkatleri üzerine çeken Hindistan, Bitcoin başta olmak üzere tüm kripto paraları yasaklama kararı aldı. Bunu yapmasındaki gerekçeyi ise çok geçmeden açıkladı. Peki bu durum Bitcoin fiyatını nasıl etkiler? Yatırımcılar en son gelişmeleri yakından takip ediyor.

Hindistan Bitcoin'i Yasakladı!

Bitcoin'i yasakladığını duyuran Hindistan, gerekçesini de belirtti. Gençlerin güvenliğini riske ettiğini ifade etti. Yanlış işlemlerde bulunarak ekonomik anlamda çeşitli zorluklara neden olacağını söylemesi dikkat çekti. Hindistan'ın bu tavrı diğer ülkeleri de harekete geçirir mi bilmiyoruz. Ancak genel olarak bazı ülkelerin Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara genel olarak tavır takındığı aşikâr. Hal böyle olunca domino etkisi göstererek farklı ülkelerde de benzer açıklamalar gelir mi göreceğiz. Bu zamana kadar pek çok merkez bankası ve finansal kuruluşlar Bitcoin'in aleyhine açıklamalarda bulundu. Ancak bu durum BTC'yi ortadan kaldırmaya yetmedi. Fiyat bazında etkilense de popülaritesine herhangi bir zarar vermiş değil. Ancak Bitcoin ve Ethereum gibi önemli coinlerin fiyatları zamanla yeni rekorlar kırdı.

ethereum.jpg

Kendi Kripto Parasını Çıkaracak

Hindistan'ın birkaç kripto para haricinde kripto paraları yasaklayacağı öğrenildi. Kendi çıkaracağı kripto paranın kullanılması hedeflenecek. Ayrıca yasa tasarısı ile bunu yasal getirecek ve yasalara uymayanlar 15 yıla kadar hapis cezası ile yargılanabilecek. Kripto para kullanımının hapisle sonuçlanabileceği ihtimali oldukça korkutucu. Hindistan'ın bu kararı şu an için uygulanmaya başlamadı ancak yakında bazı gelişmelerin yaşanması bekleniyor. Eğer 1,38 milyar nüfusa sahip bir ülke bunu yaparsa gerçekten şaşırtıcı bir hamle olur. Çin'de de benzer yasaklamaların olduğu biliniyor. Her ne olursa olsun Bitcoin ve Ethereum gibi popüler coinlerin itibarı kolay kolay zedelenmişe benzemiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.