Hesap Ele Geçirme Saldırıları 2022'nin İlk Yarısında %131 Arttı

Hesap Ele Geçirme Saldırıları 2022'nin İlk Yarısında %131 Arttı

Siber suçlar pek çok farklı şekilde ortaya çıkabilir, ancak belki de en çok karşılaşılan siber saldırılar hesapların ele geçirilmesidir.

Bu, kötü niyetli kişilerin kimlik sahtekarlığı yaparak birilerinin çevrimiçi hesaplarına yasadışı erişim sağlamasıdır ve söz konusu kurban için gerçekten felaket olabilir. Sift tarafından yayınlanan yeni bir rapor, 2022 yılının ilk yarısında hesap ele geçirme saldırılarında ya da kısaca ATO'larda büyük bir artış olduğunu ortaya koydu.

Tüm bunlar söylendikten sonra, ATO'ların 2022'nin ilk altı ayında %131'lik inanılmaz bir artış gösterdiğini belirtmek önemlidir. Bu tür faaliyetler 2021'den bu yana çok fazla büyüme gösterdi, bu da bu saldırıların arkasındaki suçluların işi bitirmek için giderek daha gelişmiş yöntemler geliştirmeye başladığını gösteriyor.

Kripto topluluğu bu saldırılardan özellikle kötü etkilendi, bu da kripto yatırımını aksi durumda olabileceğinden daha zor hale getirebilir. Her şey göz önünde bulundurulduğunda ve hesaba katıldığında kripto kullanıcılarını hedef alan ATO'larda bir önceki yıla göre %79'luk bir artış oldu. Kripto piyasasındaki son sismik değişimler, birçok insanın dijital cüzdanlarını görmezden gelmesine neden oldu. Bu da kötü niyetli aktörlere içeri girip paralarını çalmak için ihtiyaç duydukları fırsatı verdi.

Kullanıcılara çevrimiçi hesaplar sunan işletmeler, tüketicilerin kendilerine olan güvenlerini kaybetmelerine neden olabilecek türden bir şey olması nedeniyle risk altındadır. Bu ankete katılanların %43'ü, hesaplarında bir ATO'ya maruz kalmaları halinde bir markadan alışveriş yapmayı bırakacaklarını söylemiştir.

Daha sağlam bir siber güvenlik altyapısı geliştirmek, şirketler için ileriye dönük olarak çok önemli olacaktır. Siber güvenliklerini desteklememeleri kamu güveninin hızla erozyona uğramasına neden olabilir, ancak durum böyle olmasına rağmen çoğu işletme buna gerektiği kadar öncelik vermiyor gibi görünüyor. Bilgisayar korsanları büyük ölçekli saldırıları koordine etmek için çeşitli yöntemler ve uygulamalar kullanıyor ve gerekli adımlar atılmazsa işler daha da kötüye gidecek.