Hesabınız Hacklendi Mi? Google Nasıl öğrenileceğini Hakkında Yardımcı Oluyor

Hesabınız Hacklendi Mi? Google Nasıl öğrenileceğini Hakkında Yardımcı Oluyor

Milyarlarca parola, kötü amaçlı yazılımlar ve diğer yasa dışı yollarla saldırıya uğradı. Kurban olup olmadığınızı öğrenmeniz gerekiyor. Google Şifre Kontrolü, sizin için bir kabus olup olmadığını size söyleyecektir.

Güçlü bir parola, tüm dijital hesaplarınızın güvenliğini sağlamanın en önemli faktörlerinden biridir. Sosyal medya hesapları, e-perakende hesapları, banka veya e-posta hesapları olsun, güçlü şifreler dijital alanlarınızı, her zaman kendi çıkarları için kullanıcıların kişisel bilgilerine erişmeye çalışan kötü niyetli bilgisayar korsanlarından korur. Şimdi, Google, 2019'da, kullanıcılarını üçüncü taraf girişleri konusunda uyarmak için Şifre Kontrolü adlı bir Google Chrome uzantısı sunmuştu. Ardından geçen yıl Google, bu Chrome uzantısını kullanımdan kaldırdı ve çevrimiçi şifre yöneticisine ve tarayıcıya da entegre etti. Şimdi passwords.google.com'a giderseniz, Password Manager etiketli bir sayfayla karşılaşacaksınız ve içinde Password Checkup var.

Tüm bunların nasıl çalıştığı gerçekten çok basit. Google Chrome kullanarak dijital hesaplarınızdan herhangi birine giriş yaptıysanız, bir web sitesine giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı ve şifre bir veri ihlaline karışmışsa sizi uyarır. Bu ayar varsayılan olarak açıktır. Kaydedilmiş tüm kimlik bilgilerinizi aynı anda kontrol etmek için Chrome'u da kullanabilirsiniz. Ayrıca Chrome, kayıtlı şifrelerinizi kontrol eder ve ardından herhangi birinin bir veri ihlaline maruz kalıp kalmadığını size bildirir.

Google'ın açıkladığı gibi, kimlik bilgilerinizi kontrol etmek için Chrome önce kullanıcı adınızı ve şifrenizi şifreler. Ardından, şifrelenmiş kimlik bilgilerini, ihlal edildiği bilinen verilerin şifrelenmiş bir listesiyle karşılaştırma için Google'a gönderir. Chrome, şifrelenmiş veri kümeleri arasında bir eşleşme tespit ederse, şifrenizi değiştirmenizi isteyen bir uyarı görüntüler.

Tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşirken, Google hizmeti kullanıcıları kayıtlı şifrelerinin sağlığını manuel olarak da kontrol edebilir. Bu, şirketin Şifre Kontrolü aracı kullanılarak yapılabilir. Kaydedilmiş şifrelerinizin gücünü nasıl kontrol edebileceğinize dair adım adım bir kılavuz:

Adım 1: Google Şifre Kontrolü aracını ziyaret edin. Alternatif olarak buraya tıklayabilirsiniz. (https://passwords.google.com/checkup/start)

Adım 2: Şifreleri Kontrol Et düğmesine tıklayın.

Adım 3: Google hesabınıza giriş yapın.

Adım 4: Şimdi, Google size şifre verilerinizin ayrıntılı bir hesabını gösterecek. Bu, parolalarınızın ele geçirilip geçirilmediğini ve değiştirilmesi gereken zayıf parolalar kullanıp kullanmadığınızı içerir.

Adım 5: Şifrelerinizden herhangi biri zayıfsa, Google size Şifre Değiştir seçeneğini gösterecektir. Bu seçeneğe tıklamak, zayıf şifrenizi daha güçlü bir şifreyle değiştirmenizi sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler