HDMI 2.1a kabloları bu teknoloji sayesinde yakında daha uzun olacak

HDMI 2.1a kabloları bu teknoloji sayesinde yakında daha uzun olacak

Çok yüksek hızlı HDMI kabloları, yakında uzunluklarını artıracak yeni bir teknolojiden faydalanacaktır. Nitekim HDMI Güç Kablosu sayesinde bunlara doğrudan bağlı oldukları cihazın HDMI bağlantı noktasından güç sağlanacak ve böylece daha uzun mesafelere aktarılırken veri kaybının önüne geçilecektir.

Çoğu durumda, bağlanacak iki cihaz genellikle yan yana yer aldığından, HDMI kablolarının birkaç metreden uzun olması gerekmez. Gerçekten de, konsolunuzun televizyonunuzdan çok uzakta olduğu nadiren olur. Ancak bazı durumlarda, örneğin sadece bir örnek vermek gerekirse bir ev sineması kurarken olduğu gibi, daha uzun HDMI kabloları çok faydalı olabilir.

Ancak CES 2022'de tanıtılan HDMI 2.1a standardı tam da bu noktada bir sınırlamadan muzdarip. Cihazlar arasında daha büyük miktarda veri aktararak, yanlışlıkla kayıpları önlemek için kabloların mutlaka daha kısa olması gerekir. Bununla birlikte, bu sorun çözülmek üzere. Gerçekten de standardın yeni bir revizyonu, HDMI Güç Kablosu adı verilen bir teknoloji sayesinde kabloların uzunluğunu artırmayı mümkün kılacaktır.
Çok Yüksek Hızlı HDMI Kabloları Yakında Daha Uzun Olacak

Aktarım sırasında veri kaybını önlemek için tek bir çözüm vardır: kabloyu doğrudan bağlantı noktasından besleyin. Şu anda, "aktif" güçle çalışan HDMI kabloları, daha uzun uzunluklara ulaşabilmek için harici bir kaynak gerektirir. HDMI Güç Kablosu ile üçüncü taraf bir cihaz getirmeye gerek kalmadan monitörünüzün veya TV'nizin basit bağlantı noktası yeterli olacaktır.

HDMI Güç Kablolarının her zaman tek yönlü olacağını unutmayın; bu, giriş ve çıkışların önceden tanımlanacağı ve değiştirilemeyeceği anlamına gelir. Ancak, mümkün olan en iyi kaliteyi elde etmek için cihazları bağlamak yeterli olacağından, manevra için daha fazla alana ihtiyaç duyan kullanıcılar için fayda var.

Şu an için HDMI Kablo Güç bağlantı noktasına sahip herhangi bir cihaz yok, bu nedenle teknolojinin daha demokratik hale geldiğini görmek için birkaç yıl daha beklemek gerekecek. Bundan yararlanmak istiyorsanız sahte HDMI 2.1 televizyonlarda olduğu gibi bu çılgınlıktan faydalanacak dolandırıcılıklara karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.