Google, yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerinin prototip testini duyurdu

Google, yeni artırılmış gerçeklik gözlüklerinin prototip testini duyurdu

Google, artırılmış gerçeklik gözlükleri üzerinde çalıştığını duyurdu. Teknoloji devi yakında ilk prototipleri halka açık bir ortamda küçük ölçekte test edecek. Google, AR'nin tüketicilere günlük yaşamda nasıl yardımcı olabileceğini araştırmak için prototipi kullanmak istiyor.

Google, bir blog gönderisinde, önümüzdeki aydan itibaren bir AR gözlük prototipi ile ilk testin test laboratuvarının dışında gerçekleştirileceğini duyurdu. Diğer şeylerin yanı sıra şirket, AR navigasyonunun olanaklarını araştırmak istiyor. Prototipler, bilgi toplamak için kameralar ve mikrofonlarla donatılmıştır.

Google, kamera ve mikrofonların işlevlerinin sınırlı olacağını vurguluyor. AR gözlüklerle fotoğraf veya video çekilmesi amaçlanmamıştır. Gözlüklerin topladığı görüntüler diğer işlevler için kullanılır. Örnek olarak Google, prototipin taşıyıcısının önünde bulunan bir menünün çevirisinden bahseder.

Google daha önce AR gözlüklerini Google Glass adı altında piyasaya sürdü. AR gözlükleri artık tüketicilere satılmamaktadır. Google, Google Glass'ın yeni sürümlerini çıkardı, ancak bu sözde Google Glass Enterprise Edition yalnızca şirketlere satılıyor. Gözlüklerin tüketici versiyonu için destek o zamandan beri durduruldu.