Google yeni Android ve WearOS özelliklerini tanıttı

Google yeni Android ve WearOS özelliklerini tanıttı

Tatil sezonunu kutlamak için Google, önümüzdeki haftalarda Android'e gelecek çok sayıda yeni özelliği duyurdu. Google Fotoğraflar, Wear OS ve sistemin diğer bölümleri bu güncellemelerden etkilenecek.

Daha önce Google, güzellik ürünleri ve ayakkabılar için AR alışverişini tanıtmış ve ayrıca Gmail'e paket izleme özelliğini de eklemişti. Yeni gelecek özelliklere aşağıda ayrıntılı olarak göz atalım:

Google Fotoğraflar kolaj düzenleyicisinde sanatçı tarafından tasarlanmış stiller

Google Fotoğraflar'ın kolaj düzenleyicisi artık favori fotoğraflarınızı paylaşmanıza olanak tanıyan stiller içeriyor. Karı-koca görsel ekip DABSMYLA ve ünlü sulu boya sanatçısı Yao Cheng Design'ın özgün tasarımlarını bulacaksınız. Fotoğraflarınızı, tasarımınızı ve düzenlemenizi seçip sürükleyip bırakmanız yeterli.

Emoji Kitchen'da yeni emojiler de var

Emoji Kitchen, Gboard üzerinden yaratıcı çıkartma kombinasyonları halinde birleştirilebilecek yeni emojiler de içeriyor. Kullanıcılar uygun emojileri (????,⛄️,❄️) kullanarak mesajlarına mevsimsel bir hava katabilirler.

Android'de Yeni Okuma modu

Görme engelli, az gören ve disleksik okuyuculara yardımcı olan yepyeni Android okuma modu ile en sevdiğiniz içerikleri kendi yönteminizle okuyun. Kurulumdan sonra, özelleştirilebilir ekran seçeneklerinin (kontrast, yazı tipi ve boyutu) yanı sıra hız kontrollü bir metinden konuşmaya aracı sağlar.

YouTube'un yeni Ana ekran Arama widget'ı

YouTube'un yeni Ana ekran arama widget'ı da içerik bulmayı kolaylaştırıyor. Kullanıcılar, ana ekranınızdan tek bir dokunuşla video, kısa film ve abonelik kitaplığınıza erişebilir.

TV'nize bağlanın ve yayınlayın

Google TV uygulaması, akış hizmetlerinizdeki filmleri ve bölümleri keşfetmek için telefonunuzu kullanmayı zaten kolaylaştırıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren, tek bir tuşa basarak doğrudan Google TV uygulamasından uyumlu bir TV'ye yayın yapabileceksiniz. Kullanıcılar izlerken farklı seçeneklere göz atabilir ve cihazlarını uzaktan kumanda olarak kullanabilirler.

Uyumlu dijital araba anahtarınızı paylaşın

Dijital bir araba anahtarı kullanarak uyumlu bir otomobili kilitlemek, kilidini açmak ve çalıştırmak için telefonunuzu kullanabilirsiniz. Kullanıcılar artık uyumlu dijital araç anahtarlarını Pixel veya iPhone'u olan arkadaşları ve aileleriyle paylaşabilirler (yakında Android sürüm 12 ve üzeri belirli telefonlarda kullanıma sunulacaktır). Telefonunuzun dijital cüzdan uygulamasında, otomobilinize kimin erişebileceğini görebilir ve değiştirebilirsiniz.

Yeni Wear OS özellikleri

Wear OS kutucukları, akıllı saatlerimizi çeşitli görevler için kullanırken hayati bilgileri bir bakışta görüntülemeyi kolaylaştırıyor. Artık evinize veya iş yerinize navigasyon başlatmak için Google Haritalar kutucuğunu her yerden kullanabilirsiniz. Ve şimdi Google, favori kişilerinizle iletişim kurmak ve gün doğumu ve gün batımı saatlerine göre gününüzü planlamak gibi saatinizden daha fazlasını başarmanıza yardımcı olacak yeni kutucuklar ekliyor.

Wear OS'de Google Keep uygulaması güncellendi

Google, Wear OS Google Keep yazılımını yeniden tasarlayarak telefonunuzdaki notların ve yapılacak işlerin saatinizde harika görünmesini sağladı. Etiketler ve ortak çalışanlarla düzenleyin. Özel arka planlar, fotoğraflar ve doodle'lar telefonunuzda veya saatinizde neyin önemli olduğunu fark etmenizi sağlar.

Hızlı egzersizler için Google Asistan

Önümüzdeki hafta boyunca, 30'dan fazla adidas Running uygulaması egzersizine anında başlamak için Google Asistan'ı kullanabilirsiniz. "Hey Google, adidas Running ile koşuya başla" demeniz yeterli; uygulama hızınızı, mesafenizi ve kalp atış hızınızı akıllı saatiniz üzerinden takip edecek.

Kullanılabilirlik

Yukarıda bahsedilen tüm yeni özellikler önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacaktır.