Google, Yanlış Bilgilendirmeyle Mücadele Etmek İçin YouTube'da Büyük Değişiklik Emri Verdi

Google, Yanlış Bilgilendirmeyle Mücadele Etmek İçin YouTube'da Büyük Değişiklik Emri Verdi

Google, iklim değişikliğini inkar eden içerik oluşturuculara zarar vereceği yere, yani cüzdanlarına vuruyor. Google, YouTube'a iklim değişikliği inkarını destekleyen içeriğin para kazanmasını yasaklamasını emretti.

İklim değişikliği burada ve her zamankinden daha hızlı gerçekleşiyor. Suçlu insanlık. Ancak, inkar modunda olan çok sayıda insan var ve bu, pek çok bilimsel çalışmanın iklim değişikliğinin çok fazla gerçekleştiğini ve insanlığın bunun sonuçlarına aşırı hava olayları şeklinde acı çekeceğini göstermesine rağmen. artan fırtına ve sel vakalarına karşı daha sert ısı dalgaları ve çok daha fazlası. Arama devi Google, iklim değişikliğini inkar eden içeriği teşvik edenlerin ödüllendirilmemesini sağlamak için YouTube'un bu insanları canları yandığı yerde, yani paralarını vuracağını açıkladı. Dünyanın en büyük video platformu YouTube, platformda iklim değişikliği inkarı içeren içeriklerin para kazanma özelliğini devre dışı bırakmaya başlayacağını ve bu sayede konuyla ilgili yanlış bilgilerden kurtulacağını duyurdu.

Google yalnızca içeriğin para kazanmasını engellemekle kalmayacak, aynı zamanda para kazanma araçlarını iklim değişikliğini reddeden videolar yayınlayan içerik oluşturucularla sınırlayacaktır. Mashable India'nın bildirdiğine göre, YouTube reklam politikasındaki bu değişiklik, iklim değişikliğinin neden olduğu aşırı hava olaylarının sayısındaki artışın ardından geldi.

Şirketten yapılan açıklamada, "Son yıllarda, iklim değişikliğiyle ilgili yanlış iddiaları destekleyen veya bunlarla birlikte yayınlanan reklamlarla ilgili endişelerini dile getiren, giderek artan sayıda reklamcı ve yayıncı ortağımızdan doğrudan haber aldık" dedi.

Google, "Reklamverenler, reklamlarının bu içeriğin yanında görünmesini istemiyorlar. Yayıncılar ve içerik oluşturucular da bu iddiaları tanıtan reklamların sayfalarında veya videolarında görünmesini istemiyor" dedi.

Şirket ayrıca, "iklim değişikliğinin bir aldatmaca veya bir aldatmaca olduğunu iddia eden veya dünyanın ısındığını kanıtlayan köklü bilimsel fikir birliğini reddeden veya fosil yakmak gibi insan faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını iddia eden içeriklerin" olduğunu belirtti. yakıtlar veya et üretimi iklim değişikliğine katkıda bulunmaz" ifadesi yeni yönergeler kapsamında paraya çevrilecek.

Google, platformdaki belirli hassas içerik türleri için para kazanmayı zaten kısıtlıyor. Daha önce teknoloji devi, COVID-19 aşılarıyla ilgili yanlış bilgi içeren her türlü içeriği yasaklayacağını da açıklamıştı.

Ancak Google, aşı inkar içeriğinde olduğu gibi içeriği tamamen platformdan kaldırıp kaldırmayacağını henüz netleştirmedi.

Şirketin iklim değişikliğiyle ilgili yeni kuralları, yetkili kaynaklardan istişare edilerek hazırlandı ve YouTube İş Ortağı Programı kapsamında sunulan Google reklamları için geçerli olacak.

Bilim insanları ve aktivistler, başta büyük şirketler olmak üzere herkesin hem iklim değişikliğiyle mücadele etmek hem de konu hakkında yanlış bilgilendirme yapmak için daha somut adımlar atması ve böylece kamuoyuna bilimsel ve gerçeklere dayalı bilgi vermeleri gerektiği konusunda uzun süredir çağrıda bulunuyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler