Google yakında üçüncü taraf arama kayıt uygulamalarına son verecek

Google yakında üçüncü taraf arama kayıt uygulamalarına son verecek

Google Play Store'da tonlarca arama kaydedici uygulaması vardır ve telefonunuzda yerleşik bir uygulama yoksa, bir tanesini kolayca indirebilirsiniz. Ancak yakında - veya daha kesin olmak gerekirse - 11 Mayıs 2022'de Google, bu üçüncü taraf arama kaydı uygulamalarını (Android Authority aracılığıyla) tamamen ortadan kaldıracak.

Reddit kullanıcısı NLL-APPS'nin ilk fark ettiği gibi - ve Google bir geliştirici web seminerinde de belirtildiği gibi - 11 Mayıs'ta, Google Play Store'daki uygulamaların arama için Erişilebilirlik Hizmetini kullanmasına izin vermeyecek yeni bir Play Store politikası yürürlüğe girecek. kayıt.

Google'ın belirttiği gibi, "Erişilebilirlik API'si tasarlanmamıştır ve uzaktan arama ses kaydı için istenemez."

Google, yıllardır, gizlilik ve dava kabusları nedeniyle, çalıştıkları geleneksel kanalları ve API'leri engelleyerek bu çağrı kaydedici uygulamalarına bir son vermeye çalışıyor. Son çare olarak, bu uygulamaların geliştiricileri, Android'in Erişilebilirlik Hizmeti aracılığıyla arama kaydetme özelliğine erişmeye başladılar.

Google'ın yaptığı değişikliğin yalnızca Play Store'a yüklenen üçüncü taraf arama kaydı uygulamalarını etkileyeceğini unutmamalıyız. Telefonunuzun çeviricisinde yerleşik bir arama kaydı özelliği varsa, onu kullanmaya devam edebileceksiniz.

Google'ın yakında Play Store'dan yeni Erişilebilirlik Hizmeti politikalarına uymayan uygulamaları temizlemeye başlaması çok muhtemeldir. Arama kaydı uygulamalarının geliştiricilerinin başka boşluklar arayıp bulmayacaklarını görmek merak uyandıracak.