Google yakında Chrome'u Windows'ta varsayılan tarayıcı olarak ayarlamayı kolaylaştıracak

Google yakında Chrome'u Windows'ta varsayılan tarayıcı olarak ayarlamayı kolaylaştıracak

Google, Chrome'u modern Windows sürümlerinde varsayılan tarayıcı olarak ayarlamanın daha kolay bir yolu üzerinde çalışıyor. Reddit'te Leopeva64-2 tarafından tespit edildiği gibi, Chromium Gerrit'te bir taahhüt, Chrome kullanıcılarının tarayıcıyı tek bir tıklamayla varsayılan olarak ayarlamasına izin verecek yeni bir kontrolü açıklar.

Chrome'un mevcut sürümü, ayarlarında varsayılan tarayıcının değiştirilmesine izin verir, ancak uygulama, Windows Ayarları uygulamasına geçiş yapılmasını gerektirir. Öte yandan Firefox, Mozilla'nın 2021'de sunduğu çok daha kullanışlı bir tek tıklama çözümüne sahip. Aynı uygulama yakında Chrome'a ​​da gelecek.

Google, Chromium Gerrit'teki kod değişikliğini şu şekilde açıklar:

Chrome'u varsayılan tarayıcı yapın. Bu işlev, genel tarama ile ilgili url protokollerini ve dosya ilişkilendirmelerini inceleyerek çalışır, ör. http, https, .html vb. ve her biri için ilgili kayıt defteri girdilerini doğrudan ayarlama.

Güncellenen davranışın ne zaman kullanıma sunulacağına dair bir bilgi yok, ancak genel kullanıma sunulmadan önce test için önizleme kanallarında görünmesini bekleyebilirsiniz.

Microsoft, Windows 11'de Edge'den başka herhangi bir şeye geçmeyi inanılmaz derecede zorlaştırdıktan sonra, varsayılan tarayıcıyı değiştirmek büyük bir tartışmaydı. Şirket, tek tıklama seçeneği sağlamak yerine, yalnızca Windows 11'i yapmak için kullanıcıları ondan fazla dosya ilişkilendirmesini değiştirmeye zorladı. bağlantıları Chrome'da veya başka bir tarayıcıda açın. Önemli bir tepkiden sonra Microsoft pes etti ve sorunu çözdü. Windows 10 ve 11'in bazı bölümleri hala Edge'e bağlı, ancak bunu MSEdgeRedirect aracıyla değiştirebilirsiniz.