Google, Sonos patentini ihlal ettiği için 32,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Google, Sonos patentini ihlal ettiği için 32,5 milyon dolar para cezasına çarptırıldı

Kaliforniya'daki San Francisco federal jürisine göre, Google bir Sonos patentini ihlal etti. Bunun üzerine jüri şirkete 32.5 milyon dolar para cezası verdi.


Kaliforniya'daki San Francisco federal jürisine göre, Google bir Sonos patentini ihlal etti. Bunun üzerine jüri şirkete 32.5 milyon dolar para cezası verdi. Patent, hoparlörlerin gruplandırılması ve senkronize edilmesiyle ilgilidir.

Sonos, 2020 yılında Google'ı çok odalı ses için patentli teknolojisini kopyalamakla suçlamıştı. Bu senkronizasyon teknolojisi, birkaç hoparlörün aynı sesi gecikme olmaksızın aynı anda çalmasına olanak tanıyor. Google'ın bu teknolojinin know-how'ını şirketler arasında daha önce yapılan bir işbirliği yoluyla elde ettiği iddia ediliyor. Ancak şirketler arasındaki hukuki mücadele tek taraflı değil: Google da Sonos'u ses kontrolleri konusunda patent ihlali yaptığı gerekçesiyle dava etti.

Jüri, Chromecast Audio ve Google Home hoparlörü gibi ürünlerin önceki versiyonlarının Sonos'un çoklu oda patentini ihlal ettiğini tespit etmişti. Ancak jüriye göre, daha yeni ve güncellenmiş ürünler de bu patenti ihlal ediyor. Bu nedenle Google, patenti ihlal eden satılan her cihaz için 2.30 dolar ödemek zorunda. 14 milyondan fazla cihaz söz konusu olduğundan, ceza 32,5 milyon dolar tutarında. Sonos'a göre, Google'ın toplamda altı patenti ihlal ettiği iddia ediliyor, ancak teknoloji devine göre diğer beş patent "geçersiz veya ihlal edilmemiş olarak reddedildi".

Sonos, 2022 yılında ABD'deki Uluslararası Ticaret Komisyonu'nda bir dava kazanmıştı. Bunun üzerine Google'a sınırlı bir ithalat yasağı getirilmiş ve şirketin Sonos'un patentini ihlal eden ürünleri ABD'ye ithal etmesi engellenmişti. Bunun ardından Google, akıllı hoparlör ve akıllı ekran tekliflerinden bazı özellikleri kaldırmak zorunda kaldı.