Google Play Oyunlar, Windows PC'lere Beta Olarak Geliyor

Google Play Oyunlar, Windows PC'lere Beta Olarak Geliyor

Google, Android Uygulamalarını Windows'a Getiriyor.

Geçen ay Google, Google Play Oyunlar hizmetinin 2022'de Windows PC'lerde başlayacağına dair sürpriz bir duyuru yaptı. Bu haber, iki platform arasındaki rekabet nedeniyle birçok insanı şaşırttı, Google'ın tarihsel olarak biraz düşmanca davrandığı gerçeği. Microsoft platformlarında yazılım çalıştırma söz konusu olduğunda ve duyurunun doğası gereği.

Son kısım, Google'ın bunu gerçekleştirmek için Microsoft, BlueStacks veya başka herhangi bir firma ile ortaklık yapmamasını ve bunun yerine bunu evde yetiştirilen bir proje olarak geliştirmesini içeriyor. Bu, Microsoft'un Amazon ile bir ortaklık sayesinde Android uygulamalarını ve oyunlarını Windows 11'e getirmek için Android için Windows Alt Sistemini (WSA) oluşturmasına rağmen.

Bugün Google, belirli ülkelerde Windows PC'lerde Android oyunları için bir beta yayınladı; yani Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore. Bu bölgelerdeki kullanıcılar, Windows makinelerinde Android oyunları oynama şansı için buradaki özel web sitesine kaydolabilir. Donanım ve yazılım gereksinimleri aşağıdaki gibidir:

  • Windows 10 (v2004)
  • Katı hal sürücüsü (SSD)
  • Oyun sınıfı GPU
  • 8 mantıksal CPU çekirdeği
  • 8 GB RAM
  • 20 GB kullanılabilir depolama alanı
  • Windows yönetici hesabı
  • Donanım sanallaştırması açık olmalıdır
  • Uyumlu PC cihazı ve konfigürasyonu

Microsoft'un WSA'sının varsayılan olarak Google Play hizmetleri sağlamadığını ve bu da en son teklifiyle Google'a üstünlük sağladığını belirtmek önemlidir. Bu, ilerlemenizi Google Play ile uyumlu cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde senkronize edebileceğiniz ve puan kazanabileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca Windows 10'u desteklerken WSA desteklemez. Windows 11'de Google Play hizmetlerini WSA'ya yüklemek için geçici çözümler olsa da, resmi olarak desteklenmemektedir.

Google, oyunlarının PC'ler için optimize edildiğinden ve ilgili giriş çevre birimlerini desteklediğinden emin olmak için doğrudan geliştiricilerle çalışacağını söylüyor. Ayrıca ilgilenenlere rehberlik etmek için burada bir geliştirici web sitesi açtı.

Kaydolanlar, davetlerin sürekli olarak gönderildiği bir bekleme listesine kaydedilecektir. Google şimdilik üç ülkeyle başlıyor ancak programı bu yıl ve sonrasında daha fazla ülkeye genişletecek. Hizmetin resmi olarak Google Play ve Windows 10'u desteklediği gerçeği göz önüne alındığında, Windows 11'de Microsoft'un WSA'sına karşı üstün bir rakip olarak görülebilir.