Google, Kullanıcıların Gizli Sekmeleri Biyometrik Kimlik Doğrulama ile Kilitleyebilmeleri İçin Chrome'da Yeni İşareti Etkinleştirdi

Google, Kullanıcıların Gizli Sekmeleri Biyometrik Kimlik Doğrulama ile Kilitleyebilmeleri İçin Chrome'da Yeni İşareti Etkinleştirdi

Gizli sekme kavramı, günümüz dünyasında birçoğumuzun gezinme şeklini gerçekten değiştirdi. Tarama etkinliğinizi internet sağlayıcılarından ve sizi takip etme görevindeki sinir bozucu üçüncü taraflardan gizlemeyebilir, ancak faydaları vardır. Bu, tüm geçmişinizi ve düzenli bir tarama görevinde sizi bulmak için kullanılan çerezleri gizlemeyi içerir.

Ancak zamanla, Google'ın işleri nasıl daha da değiştireceğine dair daha fazla haber alıyoruz. Bununla, gizli sekmelerinizi biyometrik kimlik doğrulama ile kilitleme düşüncesini kastediyoruz.

Teknoloji devi, Chrome üzerinde tam da bunu yapmayı başaran yeni bir bayrağı test ediyor. Yani artık tabletlerinizi ve cep telefonlarınızı kullananlardan gizlenmeniz mümkün olacak.

Bulgularımıza göre bu özellik henüz büyük ölçekte kullanıma sunulmadı. Ancak, Android kullanıcıları için yavaş ve istikrarlı bir şekilde geliyor. Biraz sabırsızsanız ve bu özellikten hemen faydalanmak istiyorsanız, Chrome Canary sürümünü indirerek ve chrome://flags adresindeki Chrome deneysel bayraklar bölümünde "Gizli kimlik için cihaz kimlik doğrulamasını etkinleştir" araması yaparak yeni bayrak özelliğini etkinleştirebilir veya gizli kilidi etkinleştirmek için Chrome Canary tarayıcısında chrome://flags/#incognito-reauthentication-for-android ifadesini kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

Bu tarayıcıyı yeniden başlattıktan sonra, ayarlar > güvenlik ve gizlilik bölümünde Chrome'dan çıktıktan sonra gizli sekmeleri kilitlemek için bir seçenek göreceksiniz. Buna dokunun ve etkinleştirin, ancak Chrome tarayıcısından ayrıldıktan hemen sonra bu sekmelere tekrar erişmek istediğinizde özelliğin kilidini açmak için biraz daha çalışmanız gerekecektir.


Neyse ki şirket, kilidi açmadan benzer bir bildirim uyarısı aracılığıyla Gizli düğmeleri hemen kapatma şansınız olacağını söylüyor.

Eğer bilmiyorsanız, Parmak İzi ile kilit açma konsepti kesinlikle yeni değil. Bir süredir üzerinde çalışılıyordu. Arama motoru devinde ilk kez geçen yıl sahneye çıktığını gördük. Bu süre zarfında, Chrome 94'te bayrağın açıldığını gördük. Ve evet, o dönemde iyi çalışmadı ya da hiç çalışmadı.

Şirketin Android cihazlar için bir çözüm bulmasının bu kadar uzun sürmesinin son derece tuhaf olduğunu eklemeliyiz çünkü tarayıcının iOS versiyonunda sorun yoktu. Bir süredir bunu kullanıyorlardı.

Peki tüm bu biyometrik kimlik doğrulama nasıl çalışıyor? Klasik parmak izi seçeneğinin yanı sıra Yüz tanımlamaya izin verme arasında seçim yapma şansına sahipsiniz. Apple'ın yanı sıra Google da bu özelliğin Drive, Authenticator ve Arama'yı da kapsamasına izin veriyor.

Gizli sekme özelliği kilitleme şeklinde daha iyi bir güvenlik korumasıyla geldiğine ve Google tarafından tanımlanan bir bayrak olduğuna göre, teknoloji devinin Android için Chrome'a sahip tüm kullanıcılara lansman yapması çok fazla zaman almayacaktır.

Ayrıca, Chrome 105'te veya programın diğer varyantlarında sunulan tek özelliğin bu olmadığını, mağazada açıklanmayan daha fazla özellik olabileceğini unutmayın.