Google, Konum Verisi Ayarları Üzerinden Yanıltıcı Tüketiciler İçin Mega 42 Milyon Dolardan Fazla Para Cezası Aldı

Google, Konum Verisi Ayarları Üzerinden Yanıltıcı Tüketiciler İçin Mega 42 Milyon Dolardan Fazla Para Cezası Aldı

Konumlarla bağlantılı veri toplama uygulamaları konusunda kullanıcıları yanıltmakla suçlanan Google, eylemlerinin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalıyor.

Şimdi, teknoloji devine, yaklaşık beş yıl önce uygulamayı başardığı Android ayarları türü için Avustralya tarafından 42+ milyon doları (USD) aşan bir mega para cezası verildi.

Para cezası, şirkete ve Avustralya merkezli yan kuruluşuna yönelik suçlamaları getiren ülkenin Rekabet ve Tüketici Komisyonu tarafından verildi.

2021'deki dava, bir mahkeme kararı sırasında Google'ın tüketicilerini hem koleksiyonlar hem de kişiselleştirilmiş veri biçimlerinin kullanımı konusunda nasıl yanıltmayı başardığını ortaya çıkardı. Tüm bunlar, 2017 ve 2018 döneminde kullanıcıların nerede bulunduğuyla ilgiliydi.

Mahkeme, Google'ın ülke yasalarını ihlal etmekten nasıl suçlu olduğunu doğruladı. Google, konum verilerinin toplanıp toplanmayacağını veya kullanılmayacağını etkileyecek tek ayarın "konum geçmişi" olduğu konusunda kullanıcılara yanlış bir şekilde bilgi vermişti, ancak bu gerçeklerden çok uzaktı.

Gerçekte, "Web ve Uygulama Etkinliği" adı verilen bir yerde başka ayarlar da vardı. Bu, Google'ın kullanıcıların konumunu Android akıllı telefonlarından almasına izin verdi. İlginç bir şekilde, ayar varsayılan olarak açılmıştı ve bu da insanların kafasında bir çok soru işareti yarattı.

Haber, bugün bir basın açıklaması şeklinde yapılan açıklama ile doğrulandı ve bu da karanlık örüntü olarak da anılıyor. Google, aynı davranışı tarihsel olarak tekrarlamakla ün salmış olsa da, Avustralya'da bunun yanına kâr kalmayacaktı.

Ortalama olarak, Google'ın platformundan yaklaşık 1,3 milyon kullanıcıyı, Hukuk Mahkemesi'nin tüketiciyi koruma politikasını ihlal eden bir ekrana tanık olmaları için nasıl kandırdığı vurgulandı.

ACCC başkanı, bugün büyük cezanın diğer teknoloji devlerine ve firmalara nasıl çok önemli ve güçlü bir mesaj gönderdiğinden bahsederek Google'ın davranışını kınadı. Tüketicileri yanıltmanın sadece yanlış değil, aynı zamanda etik olmadığını ve yasaları çiğneyenlerin adil bir şekilde yargılanacağını hatırlatır.

Açıklamaları, Web ve Uygulama etkinlikleri aracılığıyla elde edilen bilgiler sayesinde, kullanıcıların konum geçmişi kapalı olmasına rağmen Google'ın veri toplamaya devam etmeyi nasıl uygun bulduğunu yineleyerek izledi.

Konum verilerinin tüketiciler için ne kadar hassas bir konu olduğunu da eklediğinizde, Google'ın reklam hedefleme yoluyla kendisine fayda sağlamak için başkalarından gelen bilgileri nasıl kullandığını anlamak önemlidir. Ancak ACCC, Google'ın hatasını fark etmesinin ve kullanıcılara bu tür konum verilerinin toplanmasına izin verecek bir ekran göstermeyerek değişiklik yapmaya başlamasının ne kadar harika olduğunu da belirtti.

Ancak geçen yıl Google öne çıktı ve kendisine yöneltilen iddiaları cesurca reddetti. Ana hatlarıyla belirtilen ve temyiz başvurusunda bulunma görüşmelerinde bulunan tüm bulgulara aykırıydı. Ama sonunda, öyle olmadı ve şimdi bedelini ödüyor.

Gerçekte, olaylar daha yakın bir zamanda meydana geldiyse, işler olabileceğinden, bu kesinlikle çok acı verici değildir. Olayın veya büyük bir kısmının 2018'den önce gerçekleşmiş olması, cezanın, olay şimdi gerçekleşmiş olsaydı olabileceğinden çok daha düşük olduğu anlamına geliyor.

Şimdi, daha fazla dava ilgi odağı olmaya devam ettiği için ihlal kuralları daha sert olduğu için maliyetin neredeyse üç katı. Benzer şekilde, ACCC'nin Google'a gelecekte politikalarla uyumlu olmasını sağlamasını ve personelini Tüketici Yasası hakkında daha fazla eğitmesini nasıl emrettiği hakkında daha fazla şey duyuyoruz.