Google, Hindistan'daki İşletmelerin Yaygın Spam Göndermelerine Yanıt Olarak RCS Reklamlarını Devre Dışı Bırakıyor

Google, Hindistan'daki İşletmelerin Yaygın Spam Göndermelerine Yanıt Olarak RCS Reklamlarını Devre Dışı Bırakıyor

Google tarafından "Doğrulanmış İşletme" olarak etiketlenen bazı hesapların, Hindistan'daki kullanıcıları reklamlarla bombaladığı tespit edildi

Şirketler tarafından yapılan spam suçlamalarının ardından Google, şirketin SMS mesajlaşmasının geleceği haline gelmesine yardımcı olmayı beklediği standart için bir aksilik olarak, kullanıcıların şirketin en büyük pazarı olan Hindistan'da tanıtım için Zengin İletişim Hizmetleri'ni (RCS) kullanmalarını yasakladı. .

Son yıllarda, Google, Samsung ve telekom sağlayıcıları da dahil olmak üzere bir dizi başka şirket, RCS özelliğini dünya çapında yüz milyonlarca kullanıcıya sundu. RCS, klasik SMS'i daha zengin metinler ve uçtan uca şifreleme gibi yeni özelliklerle geliştirmek için bir dizi endüstri oyuncusu arasındaki işbirliğinin sonucudur.

Android Mesajları ürün yönetimi direktörü Sanaz Ahari, 2019'da şirketin RCS'ye yönelik tutkusunun "her Android kullanıcısı için işe yarayan harika, basit bir kullanıcı deneyimi" olduğunu ve o zamandan beri uzun bir yol kat edildiğini söyledi.

Ancak Mayıs ayında Google, Android Mesajlar uygulamasındaki RCS mesajlaşmasının aylık 500 milyon aktif kullanıcıyı aştığını duyurdu. Aynı zamanda, teknoloji devinin geliştirici konferansı sırasında, herhangi bir akıllı telefon işletim sisteminden (Apple'da bir kazı) RCS'yi entegre etmesini istedi, bu da işletmelerin kullanıcılara daha katılımcı bir şekilde ulaşmasını sağlamaya yöneliktir.

Ancak sorun şu ki, büyük bankalar ve diğer kredi kurumları da dahil olmak üzere birçok Hintli işletmenin, ülke genelinde keşfedebilecekleri herhangi bir telefon numarasına istenmeyen promosyon materyalleri gönderme işlevini kötüye kullandıkları bildiriliyor.

Ürün iletişimi, Android ve Google Play başkanı Kaori Miyake, The Verge'e kısa süre önce şunları söyledi: "Bazı işletmelerin, Hindistan'daki kullanıcılara promosyon mesajları göndermek için istenmeyen posta önleme politikalarımızı kötüye kullandıklarının farkındayız. Kullanıcıların deneyimini geliştirmek için sektörle birlikte çalışırken Hindistan'da bu özelliği devre dışı bırakıyoruz."

Söz konusu reklamlar, doğrulanmış firmaların müşterilere metnin yanı sıra grafik ve etkileşimli özellikler içeren mesajlar göndermesini sağlayan RCS'nin iş mesajlaşma özelliği aracılığıyla müşterilere gönderilmiştir.

Ancak, bazı kullanıcılar memnuniyetsizliklerini ifade etmek için Twitter'a gitti. Spam Koruması işlevi etkinleştirilse bile, kullanıcıların günde çok sayıda reklam aldığını bildirdiği ve suçlu hesapların engellenmesi ve bildirilmesinin farklı şirketlerden gelen reklamların ortaya çıkmasını engellemediği fark edildi.

Ayrıca, kişisel krediler, kumar şirketleri ve hayat sigortası reklamlarının en kötü suçlular arasında olduğu bildirildi. Örnekler, müşterilere QR kodlu biletler göndermek veya çevrimiçi sipariş vermelerine izin vermektir. Ek olarak, raporlar, Google tarafından "Doğrulanmış İşletme" olarak etiketlenen bazı hesapların Hindistan'daki kullanıcıları reklamlarla bombaladığını ortaya koydu.

Teknoloji devi, "kullanıcıların deneyimini geliştirmek için sektörle birlikte çalıştığı" için özelliği devre dışı bıraktığını söylediği için endişeler Google'a ulaşmış görünüyor.