Google Ebeveyn Alfabesi, 2 Yıl İçinde En Yavaş Üç Aylık Büyümeyi Raporladı

Google Ebeveyn Alfabesi, 2 Yıl İçinde En Yavaş Üç Aylık Büyümeyi Raporladı

Google'ın son çeyrekte gelir artışı, reklamverenlerin ekonomik durgunluk korkusunun yoğunlaştığı bir ortamda harcamalarını dizginlemesiyle iki yılın en yavaş hızına geriledi.

Google'ın son çeyrekteki gelir artışı, reklamverenlerin artan ekonomik durgunluk korkuları arasında harcamalarını dizginlemesiyle iki yılın en yavaş hızına geriledi.

Google'ın kurumsal ebeveyni Alphabet tarafından Salı günü bildirilen gerileme, pandemi sırasında büyük teknoloji şirketlerini iten kuyruk rüzgarlarının değiştiğine dair en son işaret. Sektörün karşılaştığı yeni zorluklar dizisi, teknoloji odaklı Nasdaq bileşik endeksinin bu yıl şimdiye kadar %26 oranında düşmesine neden oldu.

Alphabets örneğinde, Nisan-Haziran döneminde gelir, geçen yılın aynı dönemine göre %13 artışla 69.7 milyar $ oldu.

Bu, teknoloji dışındaki çoğu şirket için etkileyici bir büyüme olacaktır. Ancak, şirketin tarihinde ilk ve şimdiye kadar yalnızca yıllık gelir düşüşünü yaşadığı 2020'nin Nisan-Haziran çeyreğinden bu yana Alphabets'in en düşük büyüme oranını işaret etti. Nedeni: Pandemilerin ilk aşamalarında çoğu tüketici evdeyken reklamcılar geri çekildi.

Yavaşlamaya rağmen, Alphabet son derece karlı olmaya devam ediyor. Mountain View, California, şirket, geçen yıla göre %14'lük bir düşüş olmasına rağmen, ikinci çeyrekte 16 milyar dolar veya hisse başına 1.21 dolar kazandı. Her zamanki gibi, bu paranın çoğu Google'ın baskın arama motorundan ve haritaları, Gmail, Chrome tarayıcısı, YouTube video sitesi ve akıllı telefonlar için Android yazılımı dahil olmak üzere çok çeşitli diğer popüler hizmetlerden geldi.

Hem gelir hem de kazançlar analist tahminlerinin biraz altında gelse de, rakamlar görünüşe göre yatırımcıların korktuğu kadar kötü değildi. Alfabenin düşen hisse senedi fiyatı, rakamlar açıklandıktan sonra uzun süreli işlemlerde %3 arttı.

Sonuçlar, Federal Rezerv'in 40 yıldan fazla bir süredir en yüksek enflasyonu düşürmek için daha yüksek faiz oranları anlamına gelen daha agresif bir eylem tasarlaması nedeniyle dijital reklamcıların temkinli olduklarını gösteriyor; bu, ekonomiyi bir durgunluğa sürükleme tehdidinde bulunuyor. Bir sonraki oran artışının Çarşamba günü olması bekleniyor.Reklam bütçelerindeki sıkılaşmanın Google'ın ötesinde yansımaları var. Sosyal platform Snap'i o kadar sert bir şekilde sıkıştırdı ki, kazançları, kötü iş sonuçlarına ilişkin yönetim uyarılarının altına düştü ve o kadar bulutlu bir görünüm yarattı ki, yöneticileri mevcut çeyrek için tahmin yapmayı reddetti.

Facebook'un kurumsal ebeveyni Meta da ileride daha zor zamanlar için hazırlanıyor. Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in, şirketin ikinci çeyrek sonuçlarını yayınlamasının planlandığı Çarşamba günü dijital reklamcılığın mevcut durumuna ilişkin görüşlerini ayrıntılı olarak açıklaması bekleniyor.

Mevcut ekonomik kesinliğin yanı sıra, hem Snap hem de Facebook, Apple'ın sosyal medya hizmetlerinin ve çok çeşitli diğer uygulamaların, kullanıcıların izni olmadan reklam satmaya yardımcı olmak için insanların ilgi alanlarını ve konumlarını iPhone'larda izlemesini önlemek için geçen yıl uyguladığı gizlilik korumalarından zarar gördü. Arama motoru, sorgularından insanlar hakkında çok şey öğrenebildiğinden, bu koruma Google'ı o kadar etkilemedi.

Öyle olsa bile, Google potansiyel bir resesyona hazırlanıyor gibi görünüyor. Yönetimi kısa süre önce, işe alımları yavaşlatma planlarını açıklayarak endişesinin sinyalini verdi ve ardından adaylara iş tekliflerinin uzatılmasına iki haftalık bir dondurma uygulayarak daha da ileri gitti.

Ancak bu duraklamadan önce Alphabet, çeyrek boyunca maaş bordrosunu önemli ölçüde artırdı. Mart sonundan Haziran ayına kadar 10.000'den fazla çalışan ekledi; bu, yılın ilk aylarında yaklaşık 7.400 işçi artışından çıktı. Şirket, çeyreği dünya çapında yaklaşık 174.000 çalışanla sonlandırdı.