Google Drive, Gmail ve Daha Fazlası Gibi Google Hizmetleri Danimarka'da Yasaklanıyor

Google Drive, Gmail ve Daha Fazlası Gibi Google Hizmetleri Danimarka'da Yasaklanıyor

Google Chromebook'lar ve Workspace araçları, Danimarka'daki okullarda kullanılmaktadır. Ancak yetkili makam, belediyenin "2020'de kişisel veri güvenliğinin ihlal edildiğini" bildirmesinin ardından yalnızca Helsingør belediyesine odaklandı.

Danimarka, Helsingør belediyesindeki yetkililerin kullanıcı verilerinin Google tarafından işlenmesi konusunda bir risk değerlendirmesi yapmasının ardından okullarda Google hizmetlerini yasaklıyor.

Danimarka'nın veri koruma kurumu bir kararda, Google'ın Gmail, Google Dokümanlar, Takvim ve Google Drive gibi bulut tabanlı Çalışma Alanı araçlarını kullanan öğrencilerin dahil olduğu veri işlemenin Avrupa'nın GDPR veri gizliliği yasalarının "gereksinimlerini karşılamadığını" ortaya çıkardı. Veri koruma ajansı adlı Datatilsynet, veriler normalde Google'ın AB veri merkezlerinden birinde saklansa bile, Google'ın hüküm ve koşullarının, verilerin destek sağlamak amacıyla diğer ülkelere aktarılmasına izin verdiğini öğrendi.

Google Chromebook'lar ve Workspace araçları, Danimarka'daki okullarda kullanılmaktadır. Bununla birlikte, TechCrunch'ta yer alan bir raporda, belediyenin "2020'de kişisel veri güvenliğinin ihlali" olduğunu bildirmesinin ardından yetkili makam, yalnızca Helsingør belediyesine odaklandı. Datatilsynet ayrıca Helsingør'da ulaştığı sonuçların diğer belediyeler için de geçerli olacağını söyledi. okullarda Chromebook'ların ve Google Workspace'in kullanıldığı yerler. Yasak hemen yürürlüğe girer, ancak Helsingør'un kullanıcı verilerini silmek için 3 Ağustos'a kadar süresi vardır.

Bir Google sözcüsü TechCrunch'tan gelen bir sorguya yanıt olarak şunları söyledi: "Öğrencilerin ve okulların kullandıkları teknolojinin yasal olarak uyumlu, sorumlu ve güvenli olmasını beklediklerini biliyoruz. Bu nedenle, Google yıllardır en iyi gizlilik uygulamalarına ve özenli risk değerlendirmelerine yatırım yaptı ve herkesin kuruluşların GDPR'ye uymalarına nasıl yardımcı olduğumuzu görebilmesi için belgelerimizi geniş çapta erişilebilir hale getirdi."