Google, Cinsiyet Ayrımcılığı Davasını 118 Milyon Dolarlık Ödemeyle Çözecek

Google, Cinsiyet Ayrımcılığı Davasını 118 Milyon Dolarlık Ödemeyle Çözecek

Bloomberg tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Google'ın cinsiyet ayrımcılığı davasının çözümüne ilişkin eylem planını doğruladı.

Teknoloji devinin, yaklaşık 15.500 kadını kapsadığı bildirilen davanın çözümüne yardımcı olmak için şaşırtıcı bir şekilde 118 milyon dolar ödeyeceği bildiriliyor.

Toplu davayla ilgili daha fazla ayrıntı, şirketin uzlaşmayla ilgili son basın açıklamasında mevcuttu. Bu, şirketin maaş özkaynaklarıyla ilgili tüm işe alma uygulamaları ve çalışmalarıyla ilgilenecek yeni bir ekonomist tutması gereken şirketi de içerir.

Davanın ilk kez 2017 yılında devreye girdiğini gördük ve o zamandan beri sosyal medyada dolaşıyor. Ancak şimdi, arama motoru liderinin bunu kesin olarak çözmeyi planladığı görülüyor.

Beş yıl önce ortaya çıktıktan sonra, öne çıkan ve örgütü tüm kadın işçilerine düşük ödeme yapmakla suçlayan üç kadın görüldü. Hatta bunun şu anda Kaliforniya'da geçerli olan Eşit Ücret Yasasına aykırı olduğundan bile şikayet ettiler.

Tarif edilen ücret farkı 17.000 dolar civarındaydı ve bu gerçekten birçok insanı alarma geçirdi.

Aynı şekilde, teknoloji devini kadınları daha düşük kategorideki kariyer kulvarlarına kilitlemekle suçlayan kadınları da gördük. Ve sonunda, bu kadınlara daha düşük ücretleri ve varsa küçük ikramiyeleri kabul etmekten başka bir karar kalmadı. Bu, erkek meslektaşlarına teklif edilenlerle tam bir karşılaştırmaydı.

Geçen yıl, toplu davanın lehlerine sonuçlanmasından sonra bu kadınlar için bir kutlama ve sevinç anıydı.

Ancak bu kesinlikle Google gibi önde gelen bir teknoloji kuruluşunun merkeze alındığını ve çalışanlarına yönelik muamelesinin dikkatle incelendiğini ilk kez görmüyoruz.

2021'de şirketin, firmayı kadın mühendislere erkeklerden daha az ödeme yapmakla suçlayan bir davanın çözümüne yardımcı olmak için 2,5 milyon dolar gibi şaşırtıcı bir ödeme yapmayı kabul ettiğini gördük. Benzer şekilde, dava, şirketin Asya ırkına mensup adayları nasıl görmezden geldiği hakkında konuştu.

Ve bu iddiaların yeterince şiddetli olmaması durumunda, şirketin taciz davaları ve beyaz olmayan kadınlara karşı ayrımcılık nedeniyle nasıl soruşturulduğuna dair haberler kısa süre sonra patlak verdi.

Cinsiyet ayrımcılığı davasını açan davacılardan biri, kariyerinin çoğunu teknoloji dünyasında nasıl geçirdiğini ortaya koydu. Bu nedenle, şirketin kadın haklarını korumak için daha fazla önlem alması ve onlara adil muamele yapması konusunda artık iyimser hissediyordu.

Aynı şekilde Holly Pease, Google'ın günümüzün modern teknoloji dünyasında bir lider olduğunu ve bu nedenle birçoğunun başkaları için örnek oluşturma açısından ona baktığını ekledi. Bu nedenle, daha sorumlu bir şekilde davranmasını ve teknoloji endüstrisindeki herkes için adil muamele görmesini diledi.

Şimdilik, uzlaşma şartlarının onaylanması için davanın hakiminden onay bekliyoruz. Bu ayın 21'inde gerçekleşmesi planlanıyor.

Yakın zamanda Verge'e bir kamu açıklamasıyla konuşan Google, tüm politikalarına ve iş gücünün tüm üyeleri için nasıl eşitlik sağladıklarına güçlü bir inancı olduğunu söylüyor. Ancak bunun, beş yıl süren davanın ardından, nihayet bir çözüm açısından bir sonuca varıldığı ve buna saygı duyduğu bir mücadele olduğunu söylediler.

Şirket, bu kararın ilgili herkesin lehine olduğunu düşünüyor ve sonuca varmaktan fazlasıyla memnun. Ayrıca, bu konudaki tutumunu yineleyerek, tüm çalışanlarına daha adil bir şekilde ödeme yapmaya ve iş teklif etmeye ne kadar meyilli olduğunu da sözlerine ekledi.

Erkek ve kadın meslektaşlar arasındaki ayrımcılığı hedef alma eğiliminde olan yasal davalar, günümüzde ve çağda yaygın olarak görülmektedir. Yakın geçmişte Oracle, Twitter ve Microsoft gibi büyük şirketler de benzer davranışlarla suçlandı.

Benzer bir ücret eşitsizliği temasının sık sık ortaya çıkmaya devam ettiği Apple'a yönelik sürekli davaları unutmayalım.