Google, Chrome'un kimlik avı algılamasını büyük ölçüde iyileştirmek için makine öğrenimini kullandığını söyledi

Google, Chrome'un kimlik avı algılamasını büyük ölçüde iyileştirmek için makine öğrenimini kullandığını söyledi

Şirket, ML yardımıyla daha güvenli, daha kullanışlı bir tarayıcı oluşturmaya çalışıyor.

Google, Chrome dahil olmak üzere ürünlerini geliştirmek için uzun süredir makine öğreniminden yararlanıyor. Şirket, tarayıcının kullanımını daha güvenli hale getirebildiğini söylüyor. Mart ayında Google, önceki modele göre 2,5 kat daha fazla olası kimlik avı saldırısını ve muhtemelen kötü amaçlı siteleri tespit edebilen yeni bir cihaz üzerinde makine öğrenimi modelini kullanıma sundu. Bu, kullanıcıları ve verilerini korumaya yardımcı olmalıdır.

Şirket ayrıca, belirli web sitelerinin size bildirim göndermesi için can sıkıcı taleplerle mücadele ediyor. Güncellemeleri almak istediğiniz siteler için faydalı olabilirler, ancak genellikle sadece rahatsız edicidirler. Chrome, bir kullanıcının bir web sitesine sayfa bildirimlerini iletme izni vermeyeceğini ve ardından bunları otomatik olarak engellemeyeceğini zaten tahmin edebiliyor. Chrome'un bir sonraki sürümü, cihazınızda bu tahminleri işleyebilecek bir ML modeline sahip olacak.

Google, belirli bir anda ne yaptığınıza bağlı olarak Chrome araç çubuğunu daha kullanışlı hale getirmek için makine öğrenimini de kullanmayı planlıyor. Bu, düzenli olarak yaptığınız bir şeyse sesli arama seçeneğini vurgulayabilir veya toplu taşımadayken haberleri takip etme ve arkadaşlarınıza bağlantı gönderme eğilimindeyseniz bir paylaşım seçeneği ekleyebilir. Dünyadaki en büyük güncelleme değil, ancak belirli durumlarda en sık yaptığınız şeyler için kullanışlı bir zaman kazandırabilir. Araç çubuğu eylemlerini manuel olarak da değiştirebileceksiniz.