Google Chrome OS Flex, eski PC veya Mac'inize yeni bir soluk getirebilir

Google Chrome OS Flex, eski PC veya Mac'inize yeni bir soluk getirebilir

Duyuruyu bir blog gönderisinde yapan Google, PC'ler ve Mac'ler için bulut öncelikli işletim sistemleri olan ChromeOS Flex'in artık dağıtıma hazır olduğunu söyledi.

Blog gönderisinin yanı sıra Google, ChromeOS Flex ile çalışmak üzere onaylanan yaklaşık 400 PC ve Mac modelinin bir listesini de yayınladı. Google Ürün, İşletme ve Eğitim Direktörü Thomas Riedl yayında, şirketin "600'den fazla sorunu" çözdüğünü söyledi.

Desteklenen bilgisayar markalarından bazıları Acer, Dell, HP, Lenovo, LG ve Microsoft'tur. Mac desteğine gelince, liste 2012'ye kadar uzanan Mac modellerini içeriyor.

Chrome OS Flex, Google'ın 2020'de Neverware'i ve kullanıcıların eski bilgisayarları ChromeOS sistemleri olarak dönüştürmelerine ve yeniden kullanmalarına olanak tanıyan CloudReady uygulamasını satın almasının ardından geldi.

Eski donanımları yeniden kullanabilmek, ortalıkta kullanılmayan eski PC'ler ve dizüstü bilgisayarlar olacağından, şüphesiz işletmelere çekici gelecektir. Ve şu anda kurulum, Chrome OS Flex'i yüklemek için bir USB parmak sürücü kullanmak kadar kolay.

Riedl ayrıca, güvenliği ihlal edilmiş cihazlarda işletim sistemini değiştirmek ve bir fidye yazılımı saldırısının ardından onları tekrar çevrimiçi duruma getirmek için ChromeOS Flex'e dönen Nordic Choice Hotels'in hikayesini de paylaştı.

Tek sayfalık bir kılavuz ve bir USB sürücü ile İskandinavya'daki 200 Nordic Choice otelindeki çalışanlar, 48 saatin altında 2.000 bilgisayarı dönüştürerek işletmelerini maliyetli bir kapanmadan korudu.

Riedle, Google'ın her gün daha fazla sertifika üzerinde çalıştığını söyledi. Ancak, ChromeOS Flex'in bazı küçük sorunlar, kararsızlık veya önyükleme sorunlarıyla da olsa sertifikasız sistemlere kurulabileceğini de sözlerine ekledi.