Google Chrome kullanıcıları Windows 7 ve 8'i terk etmeye 'davet ediyor'

Google Chrome kullanıcıları Windows 7 ve 8'i terk etmeye 'davet ediyor'

GHacks'in Salı günü (6) bildirdiğine göre, Windows 7 veya Windows 8.1 yüklü bilgisayarlardaki Google Chrome kullanıcıları, makinelerini işletim sisteminin daha yeni bir sürümüne yükseltmeye "davet ediliyor". Uyarılar, tarayıcının yeni sürümünü açanlar için görünür.

Tarayıcının aktif sekmesinde görüntülenen bildirimlerde, kullanıcılara yalnızca daha yeni bir sistemdeyseler programın sonraki sürümlerini çalıştırabilecekleri söyleniyor. "Gelecekteki Google Chrome güncellemeleri için Windows 10 veya üzeri bir sürüme ihtiyacınız olacak. Bu bilgisayar Windows 7 kullanıyor" uyarısında bulunuyor.

Microsoft'a göre uyarı, Ocak 2023'te gerçekleşecek olan Windows 7 ve 8.1 sürümleri için desteğin sona ermesiyle ilgili. Böylece arama devi, bu konfigürasyonlara sahip bilgisayarlara yüklendiğinde tarayıcı için güncelleme sağlamayı da durduracak.

Uyarının Brave gibi daha Chromium tabanlı tarayıcılarda da görünebileceğini belirtmek gerekir. Firefox'ta, Mozilla Windows 7 ve 8.1 desteğini ne zaman sonlandıracağına henüz karar vermediği için bildirim görüntülenmiyor.

Bildirimler nasıl devre dışı bırakılır?

Chrome'da Windows güncelleme uyarısını "X" bildirim simgesine tıklayarak kapatabilmenize rağmen, her yeni sekme açıldığında bildirimler açılır. İyi haber şu ki, kullanıcı bu uyarılardan rahatsızlık duyuyorsa, uyarıları devre dışı bırakmanın basit bir yolu var.

Çözüm, aşağıdaki adımları izleyerek Windows kayıt defterine bir anahtar eklemektir:

Win + R tuşlarına basın ve "regedit.exe" yazın;
HKEY_CURRENT_USER\SoftwarePolicies\Google\Chrome'a gidin ve yeni bir "32-bit DWORD" değeri oluşturun;
"SuppressUnsupportedOSWarning" olarak yeniden adlandırın;
Adın üzerine çift tıklayın ve değerini "1" olarak ayarlayın;
Bilgisayarı yeniden başlatın.