Google Chrome 96 Sürümü Yayınlandı; İşte Yenilikler

Google Chrome 96 Sürümü Yayınlandı; İşte Yenilikler

Chrome 96, Pano'da daha hızlı sayfa gezinme önbelleği ve PNG meta verileriyle kullanıma sunuluyor.

Dört hafta önce Chrome 95, kullanıcı aracısı (UA) istemci ipuçlarına yönelik geliştirmeler, çerez boyutlarına ilişkin sınırlamalar ve FTP desteğinin kaldırılmasıyla genel kullanıma sunuldu. Bugün Chrome 96, Pano API'sinde iyileştirmeler, daha hızlı bir önbellek mekanizması ve daha fazlasıyla Kararlı kanalına ulaştı.

Panodaki iyileştirmelerle başlayarak, API şu anda okuduğu PNG meta verilerini temizliyor. Ancak Chrome 96 ile bu davranış, PNG'ye eklenen meta verileri ortadan kaldırmayacak şekilde değiştirilmektedir. Google bunun çoğu senaryoda daha hızlı kopyalama ve yapıştırma ile sonuçlanacağını söylüyor ve kendi sınırlı testinde "çok büyük PNG'leri" işlerken 14 kat iyileştirme kaydetti. En son uygulama, web geliştiricileri tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir.

Daha sonra Chrome 96, daha önce ziyaret ettiğiniz sayfalara anında gidebilmeniz için bir "ileri-ileri önbelleğe" sahiptir. Bu, tarama iş akışınızı geliştirmek için tasarlanmıştır. Google ayrıca raporlama önbelleğini belge başına ayrı ve ağ önbelleklerine bölüyor. Ayrıca, bu raporlama günlüklerinde gizliliği artırmak için bazı değişiklikler içerir, uygulama hakkında daha fazla bilgiyi buradan okuyabilirsiniz. Ek olarak, tarayıcı bir HTTPS DNS kaydı dağıttıysa, web sitelerine her zaman HTTPS aracılığıyla bağlanacaktır. Bu, HTTP'den HTTPS'ye geçişte bir başka adımdır.

Google ayrıca, geliştiricilerin performansla ilgili bilgileri kolayca toplamasını sağlamak için Chrome 96'daki Event Timing API'ye bir "InteractionID" sunuyor. Uygulama hakkında daha ayrıntılı bilgiyi buradan okuyabilirsiniz, ancak ilginç bir çıkarım, Safari WebKit ekibinin değişikliğe olumsuz yanıt vermesi ve bunun kendi Uzun Görevler API'si ile örtüştüğünü söylemesidir. birbirine bağlanacak, Google'ın değişikliğini desteklemiyor.

MediaKeySession'a bir "MediaKeySessionClosedReason" da ekleniyor, böylece JavaScript oynatıcı, kullanıcının dizüstü bilgisayar kapağını kapatması nedeniyle bir oturumun kapanması ve bir hata nedeniyle ölümcül bir çökme olması durumunda uygun şekilde davranabilir. Bu, İçerik Şifre Çözme Modülü (CDM) ile ilgili Şifreli Medya Uzantıları (EME) W3C spesifikasyonu ile ilgilidir.

Chrome 96, yedekte bazı Aşamalı Web Uygulamaları (PWA'lar) geliştirmelerine de sahiptir. Keşfedilebilirliği artırmak için yükleme bildirimi aracılığıyla özel protokollerin işleyicileri olarak kaydolmalarını sağlar. Ayrıca geliştiricilerin PWA'larını küresel olarak tanımlamak için isteğe bağlı bir kimlik tanımlamasına olanak tanır. Bu değişiklik şu anda Chrome'da yalnızca masaüstünde kullanıma sunuluyor.

Geliştiricilere yönelik daha fazla iyileştirme açısından, Chrome 96 COEP ile birlikte gelir: süreçler arasında kazara sızıntıyı önlemek için kimlik bilgisi içermez, WebAssembly modüllerinin DOM nesneleri için referansları tutmasını sağlıyor.

W3C spesifikasyonlarına uygun olarak, Chrome 96, kapsandığında CSS özelliklerinin gövdeden görünüm alanına akışını engeller ve ayrıca, bir sayacın sözlü biçimini anlamlı bir şekilde telaffuz etmek için CSS karşı stilleri için bir "konuşma" tanımlayıcısı paketler. Bu, Chrome'da konuşma sentezleyicileri kullananlar için önemli bir geliştirme olacaktır. CSS'deki matematik işlevleri, yalnızca "" kabul edildiğinde bile "" kullanabilecektir. Son olarak, gerçek zamanlı iletişim (RTC) sistemlerinde ses-video senkronizasyonunun uçtan uca gecikmesini ve senkronizasyonunu kolayca ölçmek için bazı veri özellikleri eklenmektedir.

Chrome 96 kullanıma sunulmaya başlandı. Gün boyunca sizin için otomatik olarak 96 sürümüne güncellenmezse, güncelleme kullanılabilir olduğunda tetiklemek için Yardım > Google Chrome Hakkında'ya gidin. Sıradaki Chrome 97, Beta kanalına 18 Kasım'da çıkacak, ancak çok daha sonra 4 Ocak 2022'de Kararlı'ya gelecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.