Google, Çevrimiçi Güvenliği Sağlamak İçin Kürtaj Kliniği Ziyaretlerini Geçmişten Kaldıracak

Google, Çevrimiçi Güvenliği Sağlamak İçin Kürtaj Kliniği Ziyaretlerini Geçmişten Kaldıracak

Amerikan teknoloji devi, önümüzdeki haftalarda kürtaj kliniklerinin yanı sıra kilo verme merkezleri, aile içi şiddet barınakları ve diğer potansiyel olarak hassas sitelere yapılan ziyaretleri kullanıcıların konum geçmişinden otomatik olarak kaldırmaya başlayacağını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri Yüksek Mahkemesi, ülkedeki kürtaj için anayasal korumaları kaldıran Roe V Wade kararını bozduktan sonra, birkaç sivil hak savunucusu bir soru soruyor: teknoloji şirketleri çevrimiçi veri güvenliğini nasıl sağlayacak. Ve şimdi, birkaç gün sonra Google bir karar aldı.

Tartışmalı kararın yayınlanmasından bu yana diğer teknoloji şirketleri gibi sessiz kalan Amerikan teknoloji devi, kürtaj kliniklerinin yanı sıra kilo verme merkezleri, aile içi şiddet barınakları ve diğer potansiyel olarak hassas sitelere yapılan ziyaretleri kullanıcıların bulunduğu yerden otomatik olarak kaldırmaya başlayacağını söyledi. önümüzdeki haftalarda tarih.

1 Temmuz'da paylaşılan bir blog gönderisinde Google, sistemleri sitelerden birine yolculuk yapıldığını belirledikten sonra silme işleminin ziyaretten "yakında" gerçekleşeceğini iddia etti.

Google, "Konum Geçmişi, varsayılan olarak kapalı olan bir Google hesabı ayarıdır ve onu açanlar için, otomatik silme gibi basit kontroller sağlarız, böylece kullanıcılar istedikleri zaman verilerinin bir kısmını veya tamamını kolayca silebilirler" dedi. .


“Danışmanlık merkezleri, aile içi şiddet sığınakları, kürtaj klinikleri, doğurganlık merkezleri, bağımlılık tedavi tesisleri, kilo verme klinikleri, kozmetik cerrahi klinikleri ve diğerleri gibi tıbbi tesisler dahil olmak üzere insanların ziyaret ettiği yerlerden bazıları özellikle kişisel olabilir. Bugün, sistemlerimiz birisinin bu yerlerden birini ziyaret ettiğini tespit ederse, bu girişleri ziyaret ettikten hemen sonra Konum Geçmişinden sileceğimizi duyuruyoruz. Bu değişiklik önümüzdeki haftalarda yürürlüğe girecek ”dedi.

Yüksek Mahkemenin Roe v. Wade'i geri alma kararının ve bazı eyaletlerin kürtajı kısıtlamak için acilen atılan adımların ardından bu değişikliğin gerçekleştiğini belirtmek gerekir.

Yüksek Mahkeme kararından sonra, kürtaj hakları ve sivil özgürlükler savunucuları tarafından, teknoloji şirketlerinin toplamasına ve saklamasına izin verilen veriler üzerinde çok az federal kısıtlama olduğu ve kolluk kuvvetlerinin bir kişinin hakkında potansiyel olarak suçlayıcı bilgilere erişmesini kolaylaştırdığı endişeleri dile getirildi. nerede olduğu, internet aramaları ve iletişim geçmişi.

Birkaç gün boyunca büyük teknoloji devleri, kullanıcıların kişisel verilerini nasıl ele alacaklarına dair resmi bir açıklama yapmasa da, bu tür artan endişelerin bir sonucu olarak birçok ABD'li kadın, adet takibi uygulamalarını silmeye karar verdi.

Ancak artık Google'ın "İnsanların sağlık konularındaki mahremiyetini korumak" başlıklı blog yazısına göre şirket, Fitbit'in sağlık takibi özelliğini kullananlar için, birçok menstrüasyon kaydını silebilecek bir güncellemenin yolda olduğunu belirtti. bir Zamanlar.

Google Fit ve Fitbit için, kişisel bilgileri istedikleri zaman değiştirme ve silme seçeneği de dahil olmak üzere, kullanıcılara kişisel verilerine kolayca erişmeleri ve bunları kontrol etmeleri için ayarlar ve araçlar sağlıyoruz.

Ek olarak, "Örneğin, uygulamada adet döngülerini izlemeyi seçen Fitbit kullanıcıları şu anda adet günlüklerini birer birer silebilir ve kullanıcıların aynı anda birden fazla günlüğü silmesine izin veren güncellemeleri kullanıma sunacağız."

Google, sunucularında eylemleriniz hakkında hâlâ pek çok bilgi tutsa da, bu gizlilik değişikliklerinin, tıbbi yardım almak isteyen birini kovuşturmak için kullanılabilecek belirli verileri kaldırması amaçlanmaktadır. Google'ın gönderisi, araştırmalarda kanıt olarak kullanılabilecek arama ve YouTube geçmişleri hakkında hiçbir şey söylemiyor.

Yetkililer tarafından kullanıcı verilerinin kullanılmasıyla ilgili olarak Google, şirketin kolluk kuvvetlerinden gelen aşırı geniş taleplere direnme, hatta belirli talepleri tamamen reddetme konusunda uzun bir geçmişi olduğunu kaydetti.

Yasal olarak, Google'ın hükümetten gelen belirli veri taleplerine uyması gerekir (ve varsa günlükleri devretmeye zorlanabilir), ancak şirket blog gönderisinde şunları söyledi: ve acil bir durumda olduğu gibi, yasaklanmadıkça veya hayatları tehlikede olmadıkça, hükümet taleplerine uyduğumuzda insanları bilgilendiririz.”

Ayrıca Google, kullanıcıları "hükümetin uygunsuz veri taleplerine karşı" korumaya bağlı kalacağını ve ayrıca "aşırı geniş veya yasal olarak sakıncalı" taleplere karşı çıkmaya devam edeceğini söyledi.

Gönderide, hükümetin veri taleplerini çevreleyen gizliliği azaltmak ve şeffaflığı teşvik etmek için, teknoloji devi, yakın zamanda Temsilciler Meclisi tarafından çıkarılan NDO Adalet Yasası gibi iki taraflı yasaları desteklemeye devam edecek.

Ancak Google dışında ABD'de başka hiçbir şirket yeniden planlarını açıklamadı.