Google, Canary Sürümünde Chrome Tarayıcısında 'Kapalı Sekme Önbelleği' Özelliğini Test Etmeye Başladı

Google, Canary Sürümünde Chrome Tarayıcısında 'Kapalı Sekme Önbelleği' Özelliğini Test Etmeye Başladı

Google, Canary Sürümünde Chrome Tarayıcısında 'Kapalı Sekme Önbelleği' Özelliğini Test Etmeye Başladı

Google Chrome'u birçok farklı kullanım için kullanan ve çoğu zaman birden çok sekmeyi açık tutan biriyseniz, açmaya çalışırken bir sekmeyi yanlışlıkla kapatmanın sinir bozucu deneyimiyle karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Kesinlikle tüm deneyimi mahvediyor ve bu sekmeyi önemli bir şey yapmak için kullandığınızda daha da sinir bozucu oluyor. Google, kullanıcıların karşılaştığı bu sorunu anladı. En kullanıcı merkezli teknoloji şirketlerinden biri olan Google, geçen yıl bu sorun için etkili bir çözüm olduğunu duyurmuştu, yani 'kapalı sekme önbelleği' özelliği, bu özellik, yakın zamanda kapatılan sekmeden gelen bilgileri bir önbellekte saklar ve kullanıcının yeniden açmasına olanak tanır.

Bu, internet kullanıcılarının uzun zamandır karşılaştığı bir soruna kesinlikle mükemmel bir çözümdü. 'Kapalı sekme önbelleği' duyurusunun ardından kullanıcılar, piyasaya sürülmesi için oldukça heyecanlandılar. Google, geçtiğimiz günlerde bir kez daha kullanıcılara kapalı sekme önbellek özelliğindeki ilerleme hakkında bilgi verdi ve Chrome tarayıcısında test için özelliği Kanarya sürümünde yayınladıklarını söyledi.

Kullanıcıların özelliğin kullanıma sunulmasından heyecan duymasının bir nedeni, sağ tıklama menüsünde yer alan 'kapatılan yeniden aç düğmesi' gibi diğer alternatiflere göre sunduğu hızdır. Kapatılan sekmeyi yeniden aç seçeneği de iyi bir araç olsa da, test edilmekte olan kapalı sekme önbellek özelliğinden çok daha yavaştır, bunun nedeni, kapalı sekme önbelleği özelliğinin, kapatılan sekmeyi yeniden aç düğmesinin aksine, kapatılan sekmenin içeriğini özel bir önbelleğe koymasıdır.

Google, kapalı sekme önbelleğinin test sürümünü açıkladıktan sonra, kullanıcıların özelliği etkinleştirip kullanmaya başlamasının tavsiye edilmediğini ve özelliğin kullanılması çeşitli kırılmalara yol açabileceğinden son derece deneysel olarak nitelendirdiğini söyledi, bu nedenle test özelliği yalnızca olmalıdır. etrafında yollarını bilen insanlar tarafından kullanılıyor, TD'yi bildiriyor.

Kapalı sekme önbellek özelliğini etkinleştirmek için bazı basit adımlardan geçmeniz gerekir. Bu özellik şu an için yalnızca Canary 94.0.4606.0 sürümünde mevcuttur. Chrome'u açtıktan sonra, bayraklar bölümünü ziyaret etmeniz ve orada kapalı sekme önbelleğini bulmanız gerekecek veya sadece bunu ziyaret etmek chrome://flags/#closed-tab-cache işini yapacak. Bulunduğunda, sağdaki etkinleştir seçeneğini seçin ve kapalı sekme önbellek özelliği açılacaktır. Bu özellik bir kez daha test aşamasındadır ve tarayıcınızda bazı sorunlara neden olabilir.