Google Asistan yakında Android'de 'Bu ekranda ara' özelliğini yayınlayacak

Google Asistan yakında Android'de 'Bu ekranda ara' özelliğini yayınlayacak

Tıpkı Apple'ın Siri'si gibi, Google'ın AI asistanı sürümü, 2016'daki lansmanından bu yana olağanüstü ilerleme kaydetti ve şüphesiz oradaki asistanların en güncel ve aktifi. Google'ın asistanı yalnızca işletim sistemiyle sınırlı değildir, aynı zamanda çeşitli ev aletlerinde, otomobillerde, hoparlörlerde vb. nispeten erişilebilirdir.

Köşedeki en son haberler, mevcut Google Lens'te "Bu ekranda ara" adı verilen yeni bir özellik ile değiştirildiğidir. Bir Reddit kullanıcısı, Pixel 6 Pro'da bir Lens ekranı arama seçeneğinin mevcut olduğunu ortaya çıkardı. Bildiğiniz gibi, Google'ın Asistanı başlangıçta Pixel akıllı telefonlarda ve Google Home'da kullanıma sunuldu. Daha sonra yavaş yavaş kısa sürede android TV ve Wear OS cihazlarına erişim sağlandı.

Ancak özelliğin şu anda tüm cihazlarda kullanıma sunulmadığını ve diğer Pixel telefonlarda da bunu göstermediğini belirtmekte fayda var. Dünya çapında kullanıma sunulması zaman alacak ve sizi yakında güncellemekten memnuniyet duyacağız.

Bu ekranda Ara özelliği söz konusu olduğunda, tüm üçüncü taraf uygulamalarda veya diğer platformlarda her yerde tutarlı bir şekilde gösterilecektir. Bu düğmeye dokunduğunuzda Çeviri, Arama, Alışveriş vb. seçenekleri göstermeye başlayacaktır. Şu anda mevcut olan seçeneğe kıyasla, Google'ın Asistanını her açtığınızda ekranımdakiler görünmüyor. Genellikle Google Chrome'da ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında (Oku seçeneğinin bitişiğinde) görünür. Mevcut olan ile yeni başlatılan düğme arasındaki temel fark, herhangi bir uygulama veya bağlamdan bağımsız olarak mevcut ekranı yakalamanıza izin vermesidir.

Bunu akılda tutarak, Bu Ekranda Ara, Chrome ve üçüncü taraf uygulamalardaki benzer Lens simgesinde görünecektir. Kullanışlı kopyalama için görsel arama veya optik karakter okuyucu (kısaca OCR) yapılırken mevcut “ekranımda ne var” uyumlu olamaz. Alternatif olarak, buna göre ne tercih ettiğinize bağlı olarak Android'in Son Aramalar seçeneğini kullanmayı seçebilirsiniz.

Google Asistan, tüm dünyaya inanılmaz derecede yardımcı oluyor. Sizi iyi anlar ve yenilikçi ve kolay bir şekilde kavrar. Bu yeni özellik, Lens kullanımını artırmak için tasarlandığından övgüye değer.