Google, Android ve Windows 11 Arasındaki Bağlantıyı İyileştirecek

Google, Android ve Windows 11 Arasındaki Bağlantıyı İyileştirecek

Google, Android ve Windows 11 için iyileştirmeler üzerinde çalışıyor.

Google'ın en başarılı ürünlerinden biri şüphesiz, arama motoru şirketinin geliştiricisi Android Inc'i satın aldığı 2005 yılında umut verici bir gelişme olan Android'dir. İlk sürümünün piyasaya sürülmesinden bu yana 13 yıldan fazla zaman geçti. Bu yıllar boyunca Statcounter'ın Aralık ayı verilerine göre %70 pazar payı ile dünyada akıllı telefonlar için en yaygın kullanılan işletim sistemi olarak önce kendini sonra da konsolide etmeyi başardı:

Akıllı telefonların ilk yıllarında Microsoft, masaüstü işletim sistemlerindeki liderliğini Windows Phone ile bu yeni ekosisteme taşımaya çalışmış ancak her ne sebeple olursa olsun Redmond'da bekledikleri seviyelere bir türlü ulaşamamış ve sonuç olarak birkaç yıl sonra geliştirmeleri durdurulmuştur. Bu muhtemelen Android ve Windows'un daha iyi bir ilişkiye sahip olmaya başladığı andı.

Ve elbette, Microsoft'un akıllı telefonlar için işletim sistemlerinin dışında kalması ve Google'ın yalnızca Chromebook derebeyliğine odaklanması ve Windows ile rekabet etme planları olmadan, sistemi yapma olasılığı ile normaldir. PC, Windows, akıllı telefonlarda en çok kullanılan işletim sistemi Android ile iyi ilişkiler kurmaya başlayacak.

Ve evet, Android'in Windows'a entegrasyonunun son aylarda konuşulacak çok şey verdiği doğru, ancak gerçekte, 2015'te zaten olasılıkları araştıran gelişmelere benzer gelişmelerle çok daha geriye bakabiliriz. Windows 10'da Android ikili dosyalarını çalıştırıyor. O zamandan beri ve periyodik olarak, bununla ilgili yeni haberler aldık. Ancak, işe koyulan Microsoft'un kendisi olduğunda her şey önemli ölçüde hızlandı.

Windows ve Android arasındaki ilişki, gerçekte birbirini tamamlayan ancak el ele gitmeyen iki yola sahiptir. Bir yanda, en uzun süredir gördüğümüz ve Windows'un Android uygulamasını çalıştırabilmesinden ibaret olana sahibiz. Öte yandan, Windows ve Android akıllı telefonlar arasında bir bağlantı kurmaya çalışan ve böylece akıllı telefon işlevlerinin masaüstünden kullanılmasına izin vereni buluyoruz.

google-android-ve-windows-11-arasindaki-baglantiyi-iyilestirecek.jpg

İlki, Windows 11'in yeni özelliklerinin bir parçası ve bazı sınırlamalarla birlikte, artık tamamlanmış olarak kabul edebiliriz. İkincisi, esas olarak, akıllı telefonlarla bağlantı kurmak için bir Microsoft uygulaması olan Telefonunuza bağlıdır ve iOS ile de uyumlu olmasına rağmen, Android terminalleriyle kullanıldığında tüm potansiyelini gösterir.

Şimdiye kadar Microsoft ve Google bu konuda işbirliği yapmış olsa da Google, Windows ve Android arasındaki bağlantıyı iyileştirme planlarını bildirmek için bu CES 2022'den yararlandı.

“Android ile ilk kez, ister oyunlarda, isterse üretkenlik veya diğer alanlarda olsun, Windows gibi diğer platformlar için geliştirmeye odaklanıyoruz. Örneğin, Android telefonunuzu Fast Pair ile Windows PC'nize bağlayarak, Bluetooth aksesuarlarını hızlı bir şekilde yapılandırabilir, metin mesajlarını senkronize edebilir ve Google blogunda okuyabileceğimiz Nearby Share « ile dosya paylaşabilirsiniz.

Arama motoru şirketi, şu anda söz konusu bağlantıyı iyileştirmek için atılacak adımlar hakkında daha fazla bilgi vermedi. Ancak, Google'ın Acer, HP ve Intel ile birlikte çalıştığını söylediği gibi, en azından ilk başta evrensel bir çözüm olmayacak gibi görünüyor.