Google, Android Telefonların Artık 1 GB RAM İle Çalışamayacağını Söylüyor

Google, Android Telefonların Artık 1 GB RAM İle Çalışamayacağını Söylüyor

Android, 2 GB RAM'e sahip telefonlarda uygulamaları çalıştırmanıza izin veren Android Go adlı hafif bir sürüme sahiptir ve Google, bundan sonra çalıştırmayı minimum düzeyde yapıyor.

Google, Android akıllı telefonlar için 1GB RAM desteğinin fişini çekiyor. Bu, yeni Android 13 sürümüyle bir gerçeklik haline geldi ve Google, bir telefonun bundan sonra Android'i çalıştırmak için minimum 2 GB RAM'e sahip olduğundan emin olmak için Google Mobil Hizmetleri (GMS) uyumluluğunu revize etti.

1GB RAM artık Android Go uygulamalarını çalıştırmak için yeterli olmadığı için bu durum kaçınılmaz hale geldi. Bugünlerde çoğu ekonomik telefon, Go platformu aracılığıyla sunulan hafif Android uygulamalarını çalıştırmalarını sağlayan 2 GB RAM ile geliyor. Google, okunan belleğe ek olarak, bir telefonun yeni Android sürümlerini desteklemek için minimum dahili depolama alanı olarak 16 GB'a ihtiyacı olduğunu onayladı. Google, Go platformunu bu yıl da uzatıyor ve Android 13 Go sürümü, önceki Android Go yinelemelerinin vaadini geliştirmeye çalışacak. Peki 1GB RAM ve 8GB depolama alanına sahip mevcut telefonlara ne olacak?

Google, bu cihazların yeni Android 13 sürümüyle uyumlu olmayacağını ve bu nedenle yeni sürüme güncelleme almayacaklarını söylüyor. Google'ın akıllı telefonlarda 1GB RAM'in ömrünü sonlandırdığını görmek güzel olsa da, 2GB RAM'li bir telefon kullanma ihtimalinden hala memnun değiliz.

Daha yüksek spektrumda, bugünlerde 18 GB'a kadar RAM'e sahip telefonlarınız var ve normal Android sürümünü çalıştırmak için gereken minimum miktar 4 GB olabilir. Ancak, Google'ın Android 13 için minimum 2GB RAM'i minimum düzeyde tutmanın arkasında başka gündemleri var gibi görünüyor.

Android 14 çıktığında, Google'ın normal Android sürümünü çalıştırmak için ideal RAM kriteri olması gerektiğini fark etmesini ve Android Go platformu tarafından desteklenen telefonlar için rakamı 3GB'a yükseltebileceğini umuyoruz.