Google, Açık Kaynaklı Yazılımlara Kararlı Olurken Hızlı Büyüme İşaretleri Gösteriyor

Google, Açık Kaynaklı Yazılımlara Kararlı Olurken Hızlı Büyüme İşaretleri Gösteriyor

OSS ve teknoloji devleri arasındaki bağlantı, bariz nedenlerden dolayı bir norm haline gelmiştir. Ve bazı şüpheleriniz olması durumunda, teknoloji endüstrisindeki önde gelen isimlerin GitHub'a katkılarını nasıl ikiye katladığını kanıtlamak için yeni araştırmalar bile devam etti.

Haber bize, açık kaynak yazılımları benimseyen endüstrinin ana itici gücü olarak Google'ı vurgulayan araştırma devi Aiven sayesinde geldi. Geçmiş Temmuz 2022 ile karşılaştırıldığında, aylık taahhütler yıllık bazda %21 artırıldı.

Google, araştırma devi tarafından raporda vurgulandığı gibi, GitHub katkılarının sayısı son üç yılda gözlemlenen en büyük sayı olarak Microsoft'un beğenisini bile geçmeyi başardı.

Ortalama 4643 katılımcıdan bahsediyoruz ama hepsi bu kadar değil. Arama motoru devinin de bu yılın önümüzdeki yarısında aylık taahhütleri açısından Microsoft'un üzerine çıkması bekleniyor.

Sektördeki diğer büyük isimleri gördüğümüzde Amazon hızlı bir şekilde büyüyor olabilir ama yine de Google'ın çok gerisinde. İkincisi C++ ve Java kullanıyor. Bu arada, C. Amazon da Java, Python ve TypeScript kullanmasıyla tanınır.

Öte yandan, Microsoft'un Powershell ve C# gibi kendi programlama dillerinden birini kullandığı ve kodlayıcıların yaklaşık %33'ünün bu ikisinden herhangi birini kullandığı biliniyor.

Bir bütün olarak, GitHub'a yapılan toplam katkı sayısı, analistleri bile şok edecek derecede beklentileri aştı. Unutmayın, 2016'da yaklaşık 2700'den 2022'de yaklaşık 10.600'e çıktık. Ve bu çok büyük bir sıçrama.

Firmanın araştırmasını yürüten kurucu ortak, aslında iyi haber kaynakları olan bu açık kaynaklara en fazla katkıyı yapanların hiper ölçekleyiciler gibi göründüğünden bahsetti.

Topluluğun, büyük firmalar gibi açık kaynaklı yazılımlardan en iyi bağlılığa ihtiyacı olduğu için, bu tür girişimlerin harika bir başlangıç ​​olduğunu düşünüyor. Bu, güvenlik açıklarıyla ilişkili riskleri sınırlarken en iyi projelerin korunmasını sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca bunun kod yazmanın çok daha net, güvenli ve güvenli bir yolu olduğunu da ekliyor.

Bir bütün olarak, bu araştırmaya bağlı birçok umut var. Ve bununla, açık kaynak kodlu yazılımlar açısından en olumlu görünümü elde etmeyi kastediyoruz. Ne de olsa, ancak büyük firmalar küçük ölçekli işletmelerin yolunu açtığında, değişimin ve yeniliğin takip etmesini bekleyebiliriz.