Google, Abonelikler ve Müzik Akışı Uygulamaları İçin Play Store Ücretlerini Düşürdü

Google, Abonelikler ve Müzik Akışı Uygulamaları İçin Play Store Ücretlerini Düşürdü

Apple, her iki şirket de antitröst incelemesiyle karşı karşıya kaldığı için son aylarda ücretleri düşürdü.

Google, daha fazla geliştirici için Play Store hizmet ücretlerini kesiyor. Şirket şu anda yinelenen bir aboneliğin ilk 12 ayı için yüzde 30 komisyon alıyor ve bu komisyon ilk yıldan sonra yüzde 15'e düşüyor. 1 Ocak'tan itibaren Google, hizmet ücretini ilk günden yüzde 15'e indirecek. Şirket, geliştiricilerin "müşteri kaybının abonelik işletmelerinin bu indirimli orandan yararlanmasını zorlaştırdığını" söylediği için değişikliği yaptığını söyledi.

Başka yerlerde, müzik akışı uygulamaları ve e-kitaplar için ücretler yüzde 10 kadar düşük olacak. Android ve Google Play ürün yönetimi başkan yardımcısı Sameer Samat bir blogda, "Yeni oranlar medya içeriği sektörlerinin endüstri ekonomisini tanıyor ve Google Play'in geliştiriciler ve temsil ettikleri sanatçı, müzisyen ve yazar toplulukları için daha iyi çalışmasını sağlıyor." İleti. Play Medya Deneyimi Programı'nın bir parçası olarak belirli koşulları yerine getirmeleri halinde, "öncelikle kullanıcıların içerik tüketmek için ödeme yaptığı video, ses veya kitaplar sunan" uygulamaların hizmet ücretleri yüzde 10 ila 15 arasında olacaktır.

Bu yılın başlarında Google, bir uygulamanın oluşturduğu yıllık 1 milyon dolarlık ilk gelir için Play Store ücretlerini yüzde 30'dan yüzde 15'e düşürdü. Şirket, bu hareketin Android geliştiricilerinin yüzde 99'unun şirkete ödediği ücretleri yarı yarıya azaltacağını söyledi.

Apple, son iki yılda bazı durumlarda App Store ücretlerini de düşürdü. Yıllık geliri 1 milyon doların altında olan uygulamalar, Apple News kullanan haber kuruluşları ve bazı video akış servisleri, Apple'a standart yüzde 30'luk ödeme yerine yüzde 15'ini veriyor. Bununla birlikte, CNBC'nin belirttiği gibi, Apple, payını yüzde 15'e düşürmeden önce ilk yıl için hala yüzde 30'luk bir abonelik dilimi alıyor, bu yüzden Google bu sefer Apple'dan önce hamle yapıyor.

Google ve Apple, son zamanlarda uygulama mağazaları üzerinde daha yoğun bir antitröst incelemesiyle karşı karşıya. Düzinelerce eyalet başsavcısı, Temmuz ayında Google'a karşı şirketi Android uygulama dağıtımı üzerinde tekel kurmakla suçladıkları dava açtı.

Her iki şirket de Epic Games ile davaya karışmış durumda. Apple, Epic'e karşı açtığı davayı büyük ölçüde kazandı, ancak Epic'in lehine olan tek kararda kalma talebinde bulundu: App Store geliştiricilerinin kullanıcıları alternatif ödeme şekillerine yönlendirmesine izin verme zorunluluğu. Bu arada Google, uygulama içi satın alma ücretlerini atladığı ve Play Store geliştirici sözleşmesini ihlal ettiği iddiasıyla bu ay Epic'e karşı dava açtı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.