Firefox'u Tek Tıklamayla Windows 10 Varsayılan Tarayıcınız Olarak Ayarlayın; Nasıl Yapılır İşte Detaylar

Firefox'u Tek Tıklamayla Windows 10 Varsayılan Tarayıcınız Olarak Ayarlayın; Nasıl Yapılır İşte Detaylar

Microsoft engelledi! Firefox'u tek tıklamayla Windows 10 varsayılan tarayıcınız olarak ayarlayın; işte nasıl yapılır

Tarayıcıları değiştirmek zor olmamalı ve Mozilla, kullanıcıların Windows 10'da tek bir tıklamayla Firefox'u varsayılan tarayıcı olarak kullanabilmelerini sağladı.

Mozilla Firefox, dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan ve Google Chrome ve Microsoft Edge gibi popüler tarayıcılarla rekabet eden açık kaynaklı bir tarayıcıdır. Google Chrome şu anda dünyanın en yaygın kullanılan tarayıcısı olsa da, Microsoft hala kullanıcıları tüm Windows PC'lerde bulunan Edge tarayıcısına geçmeye ikna etmeye çalışıyor. Microsoft, Windows 10'da kullanıcıların diğer tarayıcılara geçişini de zorlaştırıyor, ancak görünüşe göre Mozilla, kullanıcıların tek bir tıklamayla Firefox'u varsayılan olarak ayarlamasına izin vermenin bir yolunu bulmuş.

Microsoft şu anda kullanıcıların varsayılan tarayıcı olarak Chrome, Firefox ve Vivaldi gibi bir üçüncü taraf uygulamasını manuel olarak ayarlamasını şart koşuyor. Bu, Ayarlar uygulamasını ziyaret ederek ve hantal bir süreç olabilen varsayılanı değiştirerek yapılmalıdır. The Verge, Mozilla'nın, kullanıcıların Firefox uygulamasından ayrılmadan Firefox'u varsayılan tarayıcı olarak hızlı bir şekilde ayarlamasının bir yolunu bulduğunu bildirdi.

Rapor, Microsoft'un Windows'ta bu tür işlevleri desteklemediğini belirtirken (bu korumalar, kullanıcıları sessiz bir şekilde uygulamalarını varsayılan tarayıcı olarak ayarlayan uygulamalardan korumak için mevcuttur) Firefox artık bu korumaları aşabilir ve kendisini varsayılan tarayıcı olarak ayarlayabilir. bildirildi tersine mühendislik yoluyla elde edildi. Aslında, kullanıcılar Firefox'un en son sürümü yüklü olduğu sürece Mozilla'ya gidebilirler - özellik 91 sürümünde eklenirken, şirket yakın zamanda tarayıcının 92 sürümünü yayınladı.

Bununla birlikte, diğer şirketlerin Microsoft tarafından Windows 11 ile uygulamaya konan ve güncellemeyi yükledikten sonra tarayıcı değiştirmeyi daha da zorlaştıran katı kısıtlamaları aşıp aşıp aşılamayacaklarını göreceğiz. Windows 11 geldiğinde, kullanıcıların belirli dosya türleri için varsayılan bir tarayıcı ayarlaması gerektiği ve bunun HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, WEBP, XHT, XHTML, FTP'yi açmak için varsayılan uygulama olarak Chrome veya Firefox'u ayarlamayı içerdiği bildiriliyor. HTTP ve HTTPS dosyaları. Şu anda, diğer şirketlerin de yakında aynı şeyi yapmasına rağmen, yalnızca Firefox'un kendisini varsayılan tarayıcı olarak ayarlayabildiği bildiriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler