Firefox, Yakında Tüm Siteleri Karanlık veya Aydınlık Modda Boyayabilir

Firefox, Yakında Tüm Siteleri Karanlık veya Aydınlık Modda Boyayabilir

Mozilla, kuruluşun Firefox web tarayıcısında, ziyaret ettiğiniz sitelerde belirli bir renk düzenini zorlamak için kullanılabilecek yeni bir özellik üzerinde çalışıyor.

Çoğu tarayıcı açık ve koyu modları zaten destekler, ancak işlevsellik, renk şemasını kullanarak tarayıcının kromunu boyamakla sınırlıdır. Özellik etkinleştirildiğinde veya yapılandırıldığında web sitesi içeriği değiştirilmeden kalır.

En son Firefox Nightly sürümü, sürüm 96.0a1, işlevselliği genişleten yeni bir özellikle birlikte gelir. Etkinleştirildiğinde, siteler de seçilen renk şemasında görüntülenecektir.

Özelliğin Ghacks'ta nasıl göründüğü aşağıda açıklanmıştır. Koyu Mod, Windows 10 sisteminde etkinleştirildi ve Firefox, tarayıcı kullanıcı arayüzünü ve renk şemasını kullanarak web sayfasının içeriğini görüntülemek için bunu seçti.

firefox-yakinda-tum-siteleri-karanlik-veya-aydinlik-modda-boyayabilir.webp

Tüm siteler, seçilen mod ve renk şeması kullanılarak görüntülenir. Firefox, metin ve arka plan renkleri dahil olmak üzere bazı parametreleri değiştirme seçenekleri içerir.

Firefox Nightly'de özelliği şu şekilde yapılandırırsınız:

Menü > Ayarlar öğesini seçin.
Dil ve Görünüm bölümüne ilerleyin.
Sayfadaki "Renkler" düğmesini etkinleştirin.

firefox-yakinda-tum-siteleri-karanlik-veya-aydinlik-modda-boyayabilir-001.webp

Burada aşağıdaki seçenekleri elde edersiniz:

  • Web sitelerinde zorunlu renk özelliğini yapılandırmak için "Yukarıdaki seçimlerinizle sayfa tarafından belirtilen renkleri geçersiz kıl" seçeneğini Her Zaman olarak ayarlayın.
  • Metni ve Arka plan renklerini beğeninize göre değiştirin.
  • Ziyaret edilen ve ziyaret edilmeyen bağlantıların renklerini de değiştirin.
  • Yeni yapılandırmayı kaydetmek için Tamam'ı seçin.

Web siteleri, işletim sisteminin seçilen modu, açık veya koyu ve Firefox'un tercihlerinde seçilen renkler kullanılarak boyanacaktır.

Özellik, Mozilla çalışanı Morgan tarafından Twitter'da duyuruldu. Orada yayınlanan bilgilere göre, kullanıcılar zorunlu renkler modu etkinleştirildiğinde bazı içeriklerin mükemmel görünmeyebileceğini beklemeliler. Kullanıcıların Bugzilla'daki hataları ve sorunları bildirmeleri önerilir.

Sitelerdeki metin, arka plan ve bağlantı renklerini geçersiz kılma işlevi, uzun süredir Firefox'un bir parçası olmuştur. Yeni özellik, işletim sisteminin renk modunu da siteye ekleyerek bunu bir adım öteye taşıyor; bu, seçilen renk modunu kullanarak sitedeki her öğeyi boyar.

Firefox kullanıcıları, benzer bir şey elde etmek için daha önce Midnight Lizard gibi tarayıcı uzantılarını kullanmak zorunda kaldı. Mozilla'nın uygulaması o zamanlar çıplak kemikler: yerel seçenekleri kullanarak belirli bir sitenin renk şemasını özelleştirmek için herhangi bir geçersiz kılma seçeneği veya seçeneği yoktur. O sırada yalnızca Nightly'de yayınlandığından, özelliğin kullanılabilirliğini iyileştirmek için eksik işlevlerin eklenmesi olasıdır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.