Firefox 2 yılda 56 Milyon Kullanıcısını Kaybetti! Neden Chrome ve Safari'ye Ayak Uyduramıyor?

Firefox 2 yılda 56 Milyon Kullanıcısını Kaybetti! Neden Chrome ve Safari'ye Ayak Uyduramıyor?

Mozilla Firefox tarayıcı pazarına hakim olmak için mücadele ediyor! İşte son detaylar..

Mozilla Firefox, bu yıl daha fazla kullanıcı kazanmak için önemli adımlar attı; buna, güvenlik odaklı web sörfçülerini rahatlatmak için kullanıcı arayüzünü dağınıklıktan arındıran ve gizlilik odaklı güncellemeler yapan bir revizyon da dahil. Bu çabalara rağmen, Statista'ya göre Firefox, Haziran ayı itibariyle küresel tarayıcı pazar payının yalnızca %3,2'sine sahip.

Daha da kötüsü, Firefox'un da kullanıcı büyümesiyle mücadele etmesi. Firefox'un Kamu Verileri Raporuna göre, tarayıcı son iki yılda 56 milyon kullanıcı kaybetti. Firefox'un tarayıcı pazarındaki hakimiyeti, Google Chrome ve Apple'ın Safari'si daha fazla kullanıcı çekmeye devam ettikçe (h/t Gizmodo) kayıyor.

Firefox, aylık aktif kullanıcılarda ciddi düşüş gösteriyor

Ocak 2019'da Firefox'un aylık aktif kullanıcıları (MAU) yaklaşık 254 milyona yükseldi. Temmuz 2021 itibariyle, Firefox'un MAU rakamı 198 milyona düştü. İki yıl içinde tarayıcı 56 milyon kullanıcıyı kaybetti.

rjmws6jmv5w2mqqpvakh4i-970-80-jpg.webp

Rapor, Firefox'un ilkbahar sonu ve yaz aylarının yanı sıra yıl sonunda (tatiller için) MAU düşüşleri yaşadığını açıkladı.

Ancak rapor, 2019'dan bu yana yaklaşık 60 milyon kullanıcının tarayıcıdan uzaklaştığının altını çizdi. Asıl soru şu ki, neden? Gizmodo, düşüşün, kullanıcıların Firefox'u, sırasıyla birçok Android ve iPhone cihazına önceden indirilen Google Chrome ve Apple'ın Safari'si lehine terk ettiğini öne sürüyor.

Bunun da ötesinde, Firefox varsayılan arama motoru olarak Google'ı kullanır. Chrome'un tüm ihtişamıyla keyfini çıkarırken, Google'ın arama becerisinden bir parça sunan bir tarayıcı kullanmakla neden uğraşasınız ki?

Geçen Ağustos ayında Mozilla, Google ile olan sözleşmesini yenileyerek Google'ın 2023'e kadar Firefox'un varsayılan arama motoru sağlayıcısı olarak kalmasını sağladı. ZDNet'e göre, anlaşmanın değeri yılda 400 ila 450 milyon dolar arasında. Firefox'un gelirinin çoğu Google'dan geliyor.

Belirtildiği gibi, Firefox, Firefox 89 ile kullanıcı arayüzünde kapsamlı değişiklikler yaptı, ancak bu geri tepmiş olabilir. Bazı kullanıcılar revizyona olumsuz tepki verdi. Firefox, güvenliği artıran güncellemelerle gizlilik odaklı kalabalığa hitap etmeye çalışsa da, bazıları Gizmodo'ya göre ince ayarların yeterli olmadığını savundu.

Yine de, Firefox'un 198 milyon MAU rakamı alay edilecek bir şey değil. Firefox, iki tarayıcı devinin arkasında üçüncü sırayı korumayı başardı: Google Chrome ve Apple'ın Safari. Ancak Firefox, tarayıcıdan ayrılan kullanıcıların kitlesel çıkışını durdurmak için bir şey yapmazsa, çok yakında dördüncü sıraya düşebilir.