Firefox 102 duyuruldu, işte yenilikler

Firefox 102 duyuruldu, işte yenilikler

Mozilla, tarayıcısı için en son özellik güncellemesini yayınladı. Sürüm 102, indirmeler kullanıcı arayüzü için iyileştirmeler, Resim İçinde Resim'de daha iyi altyazı desteği, çeşitli düzeltmeler ve güvenlik iyileştirmeleri ile Kararlı kanaldaki tüm kullanıcılar için artık kullanılabilir.

Firefox 102'deki yenilikler neler?

Yeni özellikler:

  • Ekranınızı dolduran çok sayıda pencereden bıktınız mı? Artık her yeni indirme başladığında indirme panelinin otomatik olarak açılmasını devre dışı bırakabilirsiniz.
  • Firefox artık ETP katı modunda sitelerde gezinirken sorgu parametresi izlemeyi azaltıyor.
  • Resim İçinde Resim (PiP) için altyazılar artık HBO Max, Funimation, Dailymotion, Tubi, Disney+ Hotstar ve SonyLIV'de mevcut. Bu, ana ekranda uygulamalar arasında gezinirken veya içeriğe göz atarken, ekranın bir köşesine sabitlenmiş küçük bir pencerede videoyu izlemenizi sağlar.

Düzeltmeler:

  • Windows'ta bir ekran okuyucu kullanırken, bir öğeyi etkinleştirmek için enter tuşuna basıldığında artık başarısız olmuyor veya yanlış öğeye ve/veya başka bir uygulama penceresine tıklanıyor. Kör veya çok sınırlı görüşe sahip olanlar için, bu teknoloji ekranda ne olduğunu yüksek sesle okur ve kullanıcılar bunları ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir (şimdi, platformumuzda, hatasız).
  • Çeşitli güvenlik düzeltmeleri.

Değişiklikler:

  • Ses kod çözmeyi daha katı korumalı alanla ayrı bir sürece taşıyarak geliştirilmiş güvenlik, böylece süreç izolasyonu iyileştirildi.

Geliştiriciler:

  • Artık geliştirici araçlarımızın Stil Düzenleyici sekmesinde stil sayfalarını filtreleyebilirsiniz.

Firefox 102, Firefox 91'in yerini aldığı Genişletilmiş Destek Yayın Kanalında da mevcuttur. Firefox 91'in Kararlı kanalda piyasaya sürülmesinden bu yana Mozilla'nın uyguladığı tüm özellik değişikliklerini, iyileştirmeleri ve düzeltmeleri içerir. Kurumsal kullanıcılar, resmi belgelerde Firefox 102 ESR için kapsamlı bir değişiklik günlüğü bulabilir.

Firefox'u resmi web sitesinden indirebilirsiniz. Windows kullanıcıları tarayıcıyı Microsoft Store'dan da edinebilirler.