Facebook'un Hedeflenen Reklamlar için Şifreli WhatsApp Mesajlarını Kullanmanın Yollarını Araştırdığı Bildirildi

Facebook'un Hedeflenen Reklamlar için Şifreli WhatsApp Mesajlarını Kullanmanın Yollarını Araştırdığı Bildirildi

The Information tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Facebook, WhatsApp mesajları gibi şifrelenmiş verileri, bilgilerin şifresini çözmeden analiz etmenin yollarını araştırıyor.

Raporda, Facebook'un "şifrelenmiş verileri şifresini çözmeden analiz etme yollarını incelemek" için bir yapay zeka araştırmacıları ekibi oluşturduğunu doğruladığı belirtiliyor. Henüz geliştirme aşamasında olsa da, araştırma Facebook'un kullanıcıların şifreli WhatsApp mesajlarını kullanmasını ve ardından bu bilgileri hedefli reklamcılık için kullanmasını sağlayabilir.

Bu özel araştırma alanına "homomorfik şifreleme" adı verilir ve şirketlerin şifrelenmiş veri kümelerinden bilgi okumasına izin verirken aynı zamanda siber güvenlik tehditlerine karşı koruma sağlamak için gizliliği korur. Facebook, web sitesinde, "Facebook'un pazar lideri reklam sistemlerinin verimliliğini aynı anda genişletirken" gizliliği koruyan teknolojiler üzerinde çalışmak istediğini belirterek, web sitesinde ilgili çeşitli iş rollerinin reklamını yaptı.

Şirket, web sitesindeki iş ilanlarına göre homomorfik şifreleme, güvenli hesaplama ve veri anonimleştirme dahil olmak üzere gizlilikle ilgili teknolojilerde geçmişe sahip araştırmacıları işe almaya devam ediyor. Teknolojiler, "Facebook'un pazar lideri reklam sistemlerinin verimliliğini aynı anda genişletirken" gizliliği korumayı amaçlıyor.

Facebook, gizlilik uygulamaları nedeniyle milletvekilleri ve halk tarafından ünlü bir şekilde inceleme konusu olmuştur. Bilgi, homomorfik şifrelemenin, Facebook'un kullanıcı gizliliği ve platformun reklam yayınlama iş modeliyle ilişkisi konusundaki artan endişelere yanıtı olabileceğine inanıyor.

Facebook için, homomorfik şifreleme, bireysel kullanıcılar hakkında bildiklerine dayalı olarak hedeflenen reklamlardan para kazanmaya devam etmenin bir yolunu sunarken, aynı zamanda yasa koyucuların gizliliği daha ciddiye almaları ve verilerinin kötüye kullanılmasını veya ihlal edilmesini önleme çağrılarını yanıtlamanın bir yolunu sunabilir. Ve şirketin mesajları şifreli olan WhatsApp'tan para kazanma çabalarına yardımcı olabilir, yani Facebook bunları reklamları hedeflemek için kullanamaz.

Facebook, bu arada reklamları WhatsApp kullanıcılarına hedeflemek için bir geçici çözüm düşündü, ancak homomorfik şifreleme, Facebook'un verileri gerçekten okumadan veya doğrudan reklamverenlerle paylaşmadan analiz etmesine izin verebilir.

Bir Facebook sözcüsü The Information'a "Şu anda WhatsApp için homomorfik şifrelemeyi düşünmek için çok erken" dedi. Facebook'un WhatsApp mesajları aracılığıyla reklamları kullanıcılara hedeflemenin yeni yollarına yönelik araştırmalarını belirgin şekilde artırmanın zamanlaması, Apple'ın ATT veya Uygulama İzleme Şeffaflığı'nı kullanıma sunmasından kısa bir süre sonra geldi.

ATT, iOS 14.5 ve sonraki sürümlerinde, tüm uygulamaların diğer uygulamalarda ve web sitelerinde izlemeden önce kullanıcının onayını istemesini gerektiren bir çerçevedir. Facebook, resmi lansmanından önceki haftalarda çerçevenin sesli bir eleştirmeni olmuştu; Ancak, kullanıma sunulmasından sonra, Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketinin performansı üzerinde şu ana kadar çok az etkisi olduğunu söyledi.

Güncelleme: WhatsApp'ın başkanı Will Cathcart, The Information'ın WhatsApp'ın homomorfik şifreleme kullanımını araştırmadığı yönündeki raporuna yanıt olarak tweet attı. Cathcart, "bizimki gibi uygulamaların mesajları yalnızca "iyi" durumlarda görebileceğine dair teknik iddialara" şüpheyle yaklaşılması gerektiğini belirtiyor.