Facebook'un Akıllı Saati'nin Patent'i Ortaya Çıktı!

Facebook'un Akıllı Saati'nin Patent'i Ortaya Çıktı!

Yeni bir patent, ilk Facebook akıllı saatinin nasıl görünebileceğini gösteriyor. İşte detaylar..

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, daha önce Facebook olarak bilinen ilk Meta akıllı saat için yeni bir patent yayınladı. İlk olarak LetsGoDigital tarafından tespit edilen patent, ayrılabilir ekranlı ve sözde üç yerleşik kameralı iki akıllı saat tasarımını gösteriyor.

Meta akıllı saat için mümkün olan ilk tasarım kare ekranlı, ikincisi ise yuvarlak ekranlı. Her iki modelin kameraları da büyük olasılıkla birkaç merceğe sahip olacak. Her iki akıllı saat modelinde de makro lens, telefoto lens ve geniş açılı lens olacağı tahmin ediliyor. Üç merceğe ek olarak, Meta akıllı saatin bir telefoto merceğe de sahip olması bekleniyor.
Yeni bir patent, ilk Facebook akıllı saatinin nasıl görünebileceğini gösteriyor.

facebookun-akilli-saatinin-patenti-ortaya-cikti.jpg

Meta'nın akıllı saatinin, ana ekranla aynı forma sahip ikinci bir ekranla gelebileceği de belirtildi. İkinci ekran ayrıca farklı lenslere sahip birden fazla kamera içerecek ve ana ekranla değiştirilebilir.

Mıknatıslar, her iki Meta akıllı saat modelinin ekranlarını kullanıcının bileğine takılı bir muhafazaya tutacaktır. Yuvarlak modelin ekranı da dönebilir olacak, ancak menüler arasında döndürerek gezinebileceğiniz Samsung Galaxy Watch çerçevesi gibi çalışmayacak. Ekranı döndürerek, kullanıcı hangi kamerayı kullanacağını seçebilecekti. İstenilen kamera saat 12 konumuna ayarlanmalıdır. Bu, onu etkinleştirecek ve bu süre boyunca diğer kameraları kullanılamaz hale getirecektir.

facebookun-akilli-saatinin-patenti-ortaya-cikti.webp

Meta'nın yaklaşmakta olan akıllı saatinin VR ve AR sistemleriyle de çalışabilme olasılığı yüksek. Meta'nın ima ettiği gibi, akıllı saat, gelecek AR kulaklığı için bir giriş cihazı olarak kullanılabilir. Patent belgeleri ayrıca giyilebilir cihazın Oculus Rift gibi bir AR kulaklığına bağlanmasından da bahseder.

Meta'nın ilk akıllı saati aynı zamanda bir fitness cihazı olarak da çalışacaktı. Saat, kalp atış hızı ve vücut ısısı sensörleriyle donatılacak. Akıllı saatte ayrıca kızılötesi, hareket ve aktivite tanıma sensörleri bulunur.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi, Meta'nın ilk saati bu yaz piyasaya sürmeyi planlıyor. Cihaz büyük olasılıkla paslanmaz çelikten üretilecek ve siyah, beyaz ve altın renklerinde mevcut olabilir.