Facebook ve Twitter Mücadele Ederken, TikTok Reklamveren ve Tüketici İlgisinde Yüksek Puan Aldı, Yeni Raporu Doğruladı

Facebook ve Twitter Mücadele Ederken, TikTok Reklamveren ve Tüketici İlgisinde Yüksek Puan Aldı, Yeni Raporu Doğruladı

Teknoloji dünyasındaki rakipler arasındaki rekabete, önde gelen uygulamalar birbirinin üzerine geçmeye çalışırken tanık olmak her zaman ilginçtir.

Benzer web adlı önde gelen bir dijital istihbarat firması tarafından yakın zamanda yürütülen bir araştırma, reklamcılık ve tüketicilerin ilgi alanları açısından bazı ilginç bulguları ortaya çıkardı.

Rapora göre, teknoloji devleri Twitter ve Meta'nın Facebook'u bu güçlü dayanağı korumak için mücadele ederken TikTok öncülük ediyor.

Benzer web, ünlü video tabanlı uygulamanın muazzam bir potansiyel gösterdiğini ve büyüme rakamlarının tam da bunun kanıtı olduğunu söylüyor.

Öncelikle bir reklamcı gözüyle TikTok'a bakalım. İlgi bir süredir hızlanıyor. Bununla birlikte, diğer rakipler, reklam portallarına ilişkin trafikte büyük bir düşüşün yanı sıra büyümede bir düşüşe tanık oldu.

Bu yılın ilk çeyreğine baktığımızda, rapor TikTok'un 2021'e kıyasla nasıl %199 büyüme yaşadığının altını çizdi. Ancak Facebook ve Twitter ile karşılaştırdığımızda arada büyük bir fark vardı.

Facebook %22 büyüme kaydederken, Twitter sadece %3,6 büyüme kaydetti. Rapor ayrıca, reklamverenlerin çoğunun kısa videoların bolluğundan ve platform kullanıcılarının uygulamada harcadıkları harika zamandan nasıl etkilendiğini de açıkladı.

Ortalama olarak, rapor, kullanıcıların YouTube, Facebook, Instagram, Snapchat ve Twitter gibi diğer tüm popüler platformların ötesine geçen TikTok'ta günde 80 dakikaya kadar nasıl harcadıklarını vurguluyor.

İkincilik, çok geride olmayan YouTube'a gitti. Ancak, uygulamanın masaüstü ve mobil sürümlerine tahsis edilen trafikteki hızlı büyüme açısından TikTok'un sonuçlarını görmek de ilginçti.

Bu, 2020'den itibaren %600'lük bir artış, geçen yıla kıyasla ise mega bir %200'lük artış şeklinde geldi. Trafik açısından, rapor, geçen yıla göre yüklemelerde %100 mega artışla birlikte Mart ayına göre %70'lik bir büyümenin ana hatlarını çiziyor.

Twitter'a ayrılan trafiğe bakıldığında, bu sadece %11'lik bir artış gördü, Facebook ise trafikte neredeyse %9,3'lük bir düşüş kaydetti.

Bu sonuçlar, TikTok'un genç kesim arasında popüler bir platform olduğunun ve onları sosyal ağ pazarındaki diğer önde gelen rakiplerinden uzaklaştıracak şekilde dikkat çektiğinin kanıtıdır.

Rapor ayrıca, TikTok'un pazarının çoğunlukla 18 ila 24 yaş grubuna ait izleyicilerden oluştuğu demografik farklılıklara da ışık tuttu. Ve bu, Facebook kullanıcılarının yaşının sadece %24'ü. Bahsetmeye değer bir başka ilginç nokta da, TikTok'un genç yaş grubu arasında tercih edilen uygulama olarak Snapchat'in çok ötesine geçmesidir.

David Carr adlı bir teknoloji analisti, uygulamanın gençler arasında nasıl açıkça bir kazanan olduğundan ve bunun karşılığında reklamverenlerin uygulamaya ödül vererek bundan en iyi şekilde nasıl yararlandıklarının açık olduğundan bahsetti.

Carr ayrıca, TikTok'un kullanıcıların yaratıcılar olarak pek çok yenilikçi yoldan yararlanmasına yardımcı olmasının övgüye değer olduğunu ve reklam şirketlerinin yolculuklarının bir parçası olmalarına izin verilmesiyle birleştiğinde, başarısına gerçekten katkıda bulunduğunu söylüyor.

Uygulamanın aylık kullanıcıları milyarları aşarken, yakın gelecekte daha fazla büyüme görmeyi bekliyoruz.