Facebook Messenger Yanlışlıkla Gönderilen Mesajları Silme

Facebook Messenger Yanlışlıkla Gönderilen Mesajları Silme

Sosyal medya uygulamaları bir yandan hayatımıza renk katıyor bir yandan da istenmeyen birçok olayın yaşanmasına neden oluyor. En sık karşılaşılan sorun ise istemeden gönderilen mesajlar. Yanlışlıkla gönderilen mesajlar ya da medya ögeleri, tahmin edilenden daha büyük sorunlara da neden olabiliyor. Sosyal medya devleri de bu konuda önlemler almaya başladı. İlk adımı Facebook attı ve uygulamalarına, gönderileri geri alma özelliğini ekledi. En sık kullanılan uygulama olan Facebook Messenger için de yeni sistem geçerli. Peki, Facebook Messenger üzerinden gönderilen mesajları nasıl geri alabiliyoruz?

Facebook Messenger'dan Yanlış Gönderdiğim Mesajı Silme Yöntemi

Facebook, yanlışlıkların bir nebze olsun önüne geçmek adına mesaj silme özelliğini kullanıma sokmuştu. Bu özellikle beraber kullanıcıların mesajları ve fotoğrafları geri çekmesine izin verildi ancak bunun için bazı şartlar var.

yanlışlıkla-gönderilen-mesajı-silme
Facebook üzerinden yanlışlıkla gönderdiğiniz mesajları ilk 10 dakika içinde silebiliyorsunuz.

En önemli şart süre. Facebook, gönderilerin geri çekilmesi için belirlenen sürenin 10 dakika olduğunu açıkladı. Yani yaptığınız gönderinin üzerinden 10 dakikanın üzerinde bir süre geçmişse, bu durumda gönderinin geri alınması söz konusu olmuyor. 10 dakika içerisinde gönderilen mesajları geri çekmek ise oldukça basit.

  • Uygulamayı açın ve geri çekmek istediğini gönderinin üzerine basın.
  • Ardından “kaldır” seçeneğini kullanın.
  • Şimdi ise iki farklı seçenek sunulacak. İlk seçenek “Herkes için kaldır” seçeneği. Bu seçenek kullanıcıların hem kendi hesaplarından hem de karşı tarafın hesabından mesajı kaldırmasını sağlıyor.
  • İki taraftan da mesaj silinmiş oluyor. Diğer seçenek ise “kendin için kaldır” seçeneği. Bu seçeneği seçmeniz durumunda da yine mesaj kaldırılıyor ancak sadece sizin hesabınızdan. Karşı tarafta görüntüleme devam ediyor.

Facebook Messenger mesajları geri alma konusunda bilmeniz gereken detaylar bu şekilde. Dikkat etmeniz gereken nokta, süre kısmı. Eğer bir mesajı geri çekmek istiyorsanız 10 dakikayı aşmadığınızdan emin olmanız lazım. Bir diğer yandan, karşı tarafın gönderiyi görüp görmediği konusunda da net bir bilgi elde etmek mümkün değil. Karşı taraf siz mesajı silmeden ekran görüntüsü de almış olabilir. Bunun için anlık olarak geri çekme özelliğini kullanmak daha önemli.