Facebook Eski Çalışanından Sızıntılara Dair Şok İddialar!

Facebook Eski Çalışanından Sızıntılara Dair Şok İddialar!

Facebook, yeni iddialarla gündeme geldi. Eski çalışanlardan Haugen, ABD Senatosu ve kamuoyuna anlattıkları ile şirketi zor duruma düşürebilir. Facebook'un kullanıcıları önemsemediği ve önemli sorunlara çözüm bulmadığını belirtti.

Facebook eski çalışanı Frances Haugen, yaptığı açıklamalarla gündeme geldi. Kendisinin belirttiğine göre şirketin sosyal medyadaki olumsuz sorunların farkında olduğunu ve bilinçli şekilde yoğunlaşmadığını iddia etti. Facebook çalışanları arasındaki konuşmaların bir şekilde bunu kanıtladığı yönünde de iddialarda bulunuluyor. Üstelik bu sızıntılar yine Facebook'u hedef tahtası haline getirebilir. Çeşitli gizlilik maddeleriyle ilgili değişiklik yaptığı gerekçesiyle milyonlarca kullanıcısını kaybeden Facebook, bir yenisinin daha yaşanmaması için elinden geleni yapıyor. Sıkı bir şekilde çalışan şirket, eski çalışanından sert bir darbe yedi. ABD Senatosu'na çeşitli belgeler sunan Haugen, şirketin yanlış bir politika izlediğini belirtiyor.

Facebook Kendini Savundu!

Facebook, çalışanların önemli bir kısmı hakkında ortaya atılan iddiaların gerçek olmadığını belirtti. Üstelik çevrimiçi gruplarda yapılan konuşmalara istinaden çeşitli düzenlemeye gidileceğini ve bilgilerin kısıtlanacağını öne sürdü. Bazı kişilerin de işten çıkarılabileceği mesajı verildi. Ancak belirtildiği kadar mühim bir durum olmadığı ve Facebook aleyhine ortaya atılan iddiaların gerçek dışı olduğu vurgulandı. Facebook sözcüsü Tracy Clayton'ın açıklamasından sonra basın mensupları da bazı sorular yöneltti. Ancak Clayton yani Facebook yönetimi, hiçbir şekilde basın mensuplarının sorularıyla ilgilenmedi. Bu şekilde üstü kapalı bir oturum gerçekleşince bazı sorular cevapsız kaldı.

facebookss.jpg

Facebook Hakkındaki İddialar

Facebook'un milyarlarca kullanıcıya zarar verecek çeşitli uygulamaların ve bazı durumların çözümü için çaba sarf etmediği belirtiliyor. Bilerek göz yumulduğuna dair ortaya atılan iddialar büyük tepki çekti. Bu nedenle şirketin önümüzdeki günlerde Haugen'in ifadeleriyle ilgili tekrar açıklama yapması ve kamuoyunu daha şeffaf bilgilendirmesi gerekebilir. Çalışanların Workplace'de bulunan çevrimiçi gruplarda yaptığı konuşmalar, şirketin başına iş açabilir. Facebook da bunun farkında ve en kısa sürede düzenleme yapacağı tahmin ediliyor. Şirketin bu hamlesiyle beraber artık Haugen'in söz konusu iddiaları unutulur mu yoksa yine gündeme mi gelir göreceğiz.

Facebook'un İtibarı Hala Yerinde

Öte yandan Facebook'un son zamanlarda yaşadığı çeşitli gelişmeler, itibarının sarsıldığı izlenimi uyandırsa da şirketin hala milyarlarca kullanıcıya hitap ettiğini belirtmek lazım. Instagram ve Whatsapp'ın yeni nesil uygulamalar arasında zirvede olduğunu görüyoruz. Sosyal medya ve kişisel mesajlaşma alanlarında Facebook'un lider pozisyonunda bulunması şirketin mevcut konumunu gösteriyor. Ancak bu durum, şirketin itibar yıpratabilecek olaylar atlattığı gerçeğini değiştirmiyor. Facebook, verilerin sızdırılması ve kişisel verilerin gizliliğiyle ilgili yaşadığı skandallardan büyük ölçüde ders çıkardı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler