Facebook, Discord'u gruplar için yeni bir arayüzle kopyaladı

Facebook, Discord'u gruplar için yeni bir arayüzle kopyaladı

Facebook, ağına dahil etmek için neyin işe yaradığını kopyalamaktan asla çekinmez ve bu sefer ilham Discord'dan gelir. Mark Zuckerberg'in firması, gruplarını modernize etmek için ünlü uygulamanın arayüzünü kendi başına devraldı.

Facebook, grupları için arayüzün tamamen elden geçirilmesi üzerinde çalışıyor. Amaç gerçek topluluklar yaratmaktır. Bunun için Meta, işe yarayan bir formülden ilham aldı: Discord'un formülü.

Facebook gerçekten de bu arayüzün ilk görüntülerini yayınladı ve Discord'a olan benzerlik çok açık. İşlem, örneğin farklı tartışma kanalları ve ses odaları ile ana hatları takip eder.
Facebook, grupları için Discord'dan ilham alıyor

Şu an için bu yeni gruplar henüz kesinleşmekten uzak ama nasıl çalışacaklarını şimdiden tahmin etmeye başladık. Ekranın solunda, kullanıcı tarafından entegre edilen farklı grupların göründüğü bir bölme buluyoruz… aynen Discord'daki gibi.


Birini seçerek, tümü Messenger üzerinden geçen birkaç yazılı ve sesli odaya, ayrıca yöneticinin içerik yayınlayabileceği kanallara (klasik bir zaman çizelgesinde olduğu gibi) ve hatta önemli olayları not etmek için bir takvime erişebiliriz. . Elbette, VIP'ler veya ortak bir konuyla ilgilenenler gibi topluluğun belirli üyeleri için özel sohbetler oluşturma olasılığı olacaktır. Kısacası Discord'u biliyorsanız nasıl görüneceğini görürsünüz.


Amaç, bu yeni sistem sayesinde daha da yakınlaşabilecek üyelerle gerçek topluluklar yaratmaktır. Ancak özellikle binlerce üyeden oluşan gruplarda konunun kullanıcılar tarafından nasıl karşılanacağını görmemiz gerekecek. Her halükarda, bu, Facebook'un ağı için diğerlerinden ilk kez ilham alması değil. Özellikle hikayelerin görünümünü, Snapchat'ten çalınan bir özelliği veya Tik Tok'ta olduğu gibi haber akışına kısa videoların eklenmesini hatırlıyoruz.

Şu anda, yeni grup tasarımı hala test aşamasında. Bu nedenle, genel halk için hemen gelmemelidir.