Eski Coinbase Yöneticisi, 1.5 Milyon Dolar Kâr Sağlayan Dolandırıcılıktan Tutuklandı

Eski Coinbase Yöneticisi, 1.5 Milyon Dolar Kâr Sağlayan Dolandırıcılıktan Tutuklandı

Eski bir Coinbase yöneticisi, kardeşi ve bir arkadaşıyla birlikte komplo ve elektronik dolandırıcılıkla suçlandı. ABD Adalet Bakanlığı ve FBI, üçünün dijital borsadaki gizli bilgileri kullanarak 1,5 milyon dolarlık bir ticaret planı gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Üçlü, ABD'deki ilk kripto para içeriden öğrenen ticaret planıyla bağlantılı olarak dolandırıcılıkla suçlanıyor ve ülkenin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ayrı bir içeriden öğrenenlerin ticareti şikayetinde bulundu.

Planlarını, hala Coinbase borsalarında listelenecek olan kripto varlıklarına dayandıracaklardı. Eski yönetici olan Ishan Wahi, ortaklarından birine (kardeşi Nikhil veya arkadaşı Ramani) tavsiyede bulunacak ve daha sonra kârla satmak için dijital tokenleri listelemeden önce satın alacaktı.

İddianameye göre, "Bu anlaşmalar toplu olarak en az yaklaşık 1,5 milyon dolarlık gerçekleşmiş ve gerçekleşmemiş kazançlara yol açtı."

kaçış girişimi

Ishan Wahi, Coinbase'in varlık listeleme ekibiyle çalıştı, yani kuruluşun listelemeyi planladığı kripto para birimleri hakkında ileri düzeyde bilgiye sahipti. The Register'a göre, ayrıca varlık listeleme sürecine doğrudan dahil olan belirli çalışanlar için ayrılmış özel bir Coinbase mesajlaşma kanalına da erişimi vardı. Bu dolandırıcılığa dahil olan bazı tokenler arasında TRIBE, XYO, ALCX, GALA, ENS ve POWR bulunmaktadır.

Coinbase, federallerin "kriptografik toplulukta iyi bilinen" olarak tanımladığı bir Twitter hesabı sayesinde davayla ilgili soruşturmaya başladıktan sonra, Wahi'nin Amerika Birleşik Devletleri'nden kaçmaya çalıştığı ancak polis tarafından durdurulduğu iddia edildi. Kardeş ve arkadaş da durum hakkında uyarılırdı.

Ishan Wahi'nin her biri en fazla 20 yıl hapis cezasına çarptırılan dört aktif suçlaması var ve Perşembe gününden beri hapiste. Ortaklarının her birinin iki suçlaması var, kardeşi Nikhil de hapiste ve arkadaşı Sameer Ramani şu anda firarda.