En Sinir Bozucu Uygulamalar Açıklandı; İşte Liste

En Sinir Bozucu Uygulamalar Açıklandı; İşte Liste

Aralarında en popüler uygulamalarında bulunduğu, en sinir bozucu uygulamalar açıklandı! İşte liste..

Uygulamalar, hayatımızı en azından bir dereceye kadar kolaylaştırmak içindir, bu nedenle sizi en az hayal kırıklığına uğratan herhangi bir uygulamayı kullanmak zorunda kalmak, sizi son derece rahatsız edecek bir şey olacaktır. Tüm bunlar söylendikten ve artık yoldan çekildikten sonra, hangi uygulamaların kullanıcıları az çok düzenli olarak hayal kırıklığına uğrattığını belirlemenin oldukça kolay bir yolu olduğunu ve bunu yapmanın esasen nasıl olduğunu okumayı içerdiğini belirtmek önemlidir. herhangi bir uygulamanın almış olabileceği birçok stresli inceleme.

Higher Visibility tarafından yürütülen bir analiz, kullanıcıların hangilerini en sinir bozucu bulduğunu anlamak için uygulama incelemelerine baktı, çünkü bunun, potansiyel olarak bu uygulamalardaki sorunlara ışık tutabilecek türden bir şey olması ve böylece umarım öyle olmasını sağlar. Mümkün olan en kısa sürede düzeltilebilecekleri anlamına gelir. Bu analiz, Snapchat'in aslında herkesin kullanması gereken en sinir bozucu uygulama olduğunu ortaya koydu.

Snapchat'in muazzam popülaritesini düşündüğünüzde bu şaşırtıcıdır, ancak burada akılda tutulması gereken şey, Snapchat'in sağladığı hizmet tam olarak insanların tercih ettiği gibi görünse de, bu hizmeti elde edebilecekleri uygulamanın sadece olmadığıdır. işarete kadar görünüyor. Instagram burada da pek iyi değil, incelemelerinin yaklaşık %83,67'si, Snapchat'in birlikte çalıştığı %90,63'ün çok gerisinde olmayan bir tür kullanıcı hayal kırıklığını ortaya koyuyor.

en-sinir-bozucu-uygulamalar-aciklandi-iste-liste.jpg

Kullanıcıların Snapchat'te karşılaştığı sorunların çoğu, her şeyin dikkate alındığı ve dikkate alındığı teknik sorunlardan kaynaklanmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken şey, bu teknik konuların her zaman platformun bir parçası olmadığıdır. Tam tersine, Snapchat'in TikTok ile rekabet etmeye çalışması nedeniyle ortaya çıktılar ki bu, onlar için hiçbir zaman önemli bir şekilde yapmak o kadar kolay olmayacak türden bir şey ve olabilir. onlara sadık müşterilerinin desteğine mal oluyor.

Akış uygulamaları, kullanıcıları arasında nispeten yüksek hayal kırıklığı seviyelerine sahip olma eğilimindedir ve görünüşe göre Hulu bu konuda en kötü suçludur. Hulu'nun stresli incelemelerin %86,16'sı, kullanıcılarının büyük çoğunluğunun şu anda uygulamanın nasıl çalıştığı konusunda hayal kırıklığına uğradığı ve her ikisi de sırasıyla %81,78 ve %80,46'lık bir paya sahip olan Spotify ve Netflix'in %80'den fazla oy aldığı anlamına geliyor.

en-sinir-bozucu-uygulamalar-aciklandi-iste-liste-001.jpg

En iyi performans gösteren akış platformu, yalnızca %36,36 stres incelemesine sahip olduğu için YouTube oldu. Diğer tüm akış platformlarının incelemelerinin %65'inden fazlasının işlevsellikteki bir tür kusuru açıkladığını düşündüğünüzde, bu şaşırtıcı derecede iyi bir performans.

İletişim uygulamaları, Messenger hariç, kullanıcı hayal kırıklıklarını ve benzerlerini giderme konusunda nispeten iyi sonuç verme eğilimindedir. Messenger'ın %79,45'i, herhangi bir iletişim uygulamasının aldığı stres incelemelerinin açık ara en yüksek oranıdır ve Telegram'ın %64,99'u bu konuda uzak bir saniyedir. Şaşırtıcı bir şekilde, en az stres yaratan uygulama, stres incelemelerinin %20'sini alan Skype'tır.

İnsanların onlara herhangi bir ölçüde güvenmeye başlamadan önce, bu uygulamaların birçok alanda bir şeyleri iyileştirmeye başlaması gerekiyor. Bu uygulamaların bu hizmetleri en azından belirli bir dereceye kadar optimize etmeden sağlaması makul değil. Stresli bir deneyim, birçok kullanıcının bu uygulamaları terk etmesine neden olacaktır, çünkü onlardan tamamen kaçınmanın onlar için daha az stresli bir seçenek olacağını düşünebilirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.