Elon Musk, Yalnızca Aboneliklerle 10 Milyar Dolar Gelir Elde Etmeyi Bekliyor

Elon Musk, Yalnızca Aboneliklerle 10 Milyar Dolar Gelir Elde Etmeyi Bekliyor

Elon Musk şu anda Twitter'dan sorumlu ve yeni sahibi olarak milyarder, platformdan beklentilerini ortaya koyuyor. Ve muhtemelen tahmin edebileceğiniz gibi, gökyüzüne uzanıyor.

Yalnızca abonelikler yoluyla gelir söz konusu olduğunda, 10 milyar dolarlık bir tahminin satırları boyunca düşünün. Ve uygulamanın 2028'den önce hedefe ulaşmasını umuyor.

Bu tahmin, The New York Times tarafından vurgulandığı üzere, şirketin 2021'de elde ettiği gelir miktarının neredeyse iki katı.

Musk ve onun uzun yatırımcıları ile yakın zamanda yaptığı bir toplantı, sorumlu yeni mal sahibi ile pek çok kişinin bekleyebileceğinin yolunu açtı. Listenin başında ise Musk'ın sadece üç yıllık bir zaman diliminde 69 milyona çıkabileceğini söylediği firmanın Blue aboneleri yer alıyor.

Ayrıca, bu rakamın 2028 yılına kadar nasıl ikiye katlanabileceğinden de bahsetti ve birçok kişiyi hayrete düşürdü, çünkü bu sadece aboneliklere çok fazla güveniyor. Unutmayın, Twitter Blue sadece geçen yıl yürürlüğe girdi.

Aylık abonelik için 2,99 ABD doları fiyat etiketiyle, kullanıcılar artık çok beklenen "düzenle düğmesinden" yararlanacaklar. Diğer ek avantajlar, diğer önemli özelliklerin yanı sıra, uygulamanın beğenisine göre özelleştirilmesini ve reklamsız makaleleri içerir.

Tesla CEO'su, uygulamanın kullanıcıları açısından katlanarak büyümeyi nasıl umduğunu da büyük bir güvenle dile getirdi. Şu an itibariyle platform 217 milyona sahip ancak Musk, kullanıcılar için rakamların 2025'te 600 milyona çıkacağını umuyor. 2028'e geldiğinde ise 931 milyona çıkacağını umuyor.

Yatırımcılar ve Musk ile yapılan toplantı, henüz ismi açıklanmayan benzersiz bir abonelik hizmetini de gün ışığına çıkardı. Şimdilik bildiğimiz tek şey, klasik mavi türün dışında olduğu ve genellikle 'X' olarak anıldığı.

Milyarder, bu yeni aboneliğin gelecek yıl kadar erken bir tarihte 9 milyon abone daha çekeceğini ve hatta önümüzdeki altı yıl içinde belki de 104 milyona çıkacağını umuyor.

Daha geçen hafta, yeni Twitter sahibi, uygulamayı hem hükümetler hem de diğer şirketler tarafından kullanmak için ek bir Twitter ücreti ayarlamayı nasıl planladığını açıkladı.

X aboneliği hakkında hala bir şey bilmesek de, bundan elde edilen gelirin, Blue'da görülenin üstüne çıkarak 10 milyar dolarlık mega ölçütü geçebileceğini biliyoruz.

The Times'da yayınlanan yakın tarihli bir rapor, platformun gelir hedeflerinin geri kalanını reklamlar aracılığıyla nasıl karşılamayı planladığını vurguladı - Twitter'ın 2028 yılına kadar 12 milyar dolar gelir elde etmesini umduğu bir girişim.

Sosyal ağ şirketinin ana gelir kaynağı olarak reklamlara ne kadar bağımlı olduğunu unutmayalım. Ancak Musk tarafından kısa süre önce yayınlanan bir Tweet, tüm ücretli kullanıcıları için reklamları nasıl ortadan kaldırmayı planladığını ortaya koydu. Ve bu, Musk'ın şirketin ana gelir akışının sadece %45'ini reklam yapmaya ne kadar hevesli olduğunu daha da ortaya koydu.

Tesla CEO'sunun yatırımcılarla yaptığı toplantıdan, ticari ödemeler yoluyla 15 milyon dolar toplamayı nasıl planladığı ve ayrıca 1,3 milyar dolarlık büyük bir büyüme beklediği gibi diğer önemli işaretler alındı.

Şu anda Twitter, kullanıcılarına en sevdikleri içerik oluşturucular için ipuçları bırakacak ve onları uygun satın almalar için satıcı sitelerine yönlendiren e-ticaret bağlantılarıyla etkileşime girecek kadar zarif olmalarına izin veriyor. Ve bu, Musk'ın aynı zamanda PayPal'ın kurucu ortağı olduğu gerçeğiyle birleştiğinde, son girişimin genişleme için bolca alana sahip olduğu anlamına geliyor.

The Times'daki son makale, Elon Musk'ın Twitter açısından ne kadar hevesli olduğunu betimliyor ve hedefleri de bunun kanıtı. Ayrıca, milyarderin, uygulamanın tweet'lerinin bilgileri alan ve potansiyel araştırmacılar için kullanan firmalara satıldığı veri lisanslama gibi daha fazla deneyi nasıl beklediğine ışık tuttu.

Ancak Nilay Patel adlı bir eleştirmen, Musk veri lisanslama konusunda gerçekten kararlıysa, şirketinin "hizmet şartlarını" gerçekten değiştirmesi gerekeceğini ve ayrıca telif haklarıyla ilgili sorunlara maruz kalmaya istekli olacağını söyledi. Ne de olsa, bu tweetler nihayetinde onları ilk sıraya koyan kullanıcıların haklarıdır.