Elon Musk, Twitter'ın hukuk ekibinin kendisine bir NDA'yı ihlal ettiğini söylediğini iddia ediyor

Elon Musk, Twitter'ın hukuk ekibinin kendisine bir NDA'yı ihlal ettiğini söylediğini iddia ediyor

Elon Musk'ın tweet'i onu tekrar yasal belaya sokmuş olabilir. Hatırlayacağınız gibi, Tesla ve SpaceX yöneticisi Cuma günü Twitter'ı satın alma anlaşmasının, şirketin sahte ve spam hesapların ilk çeyrekte para kazanılabilir günlük aktif kullanıcılarının yüzde 5'inden daha azını temsil ettiğini açıklamasının ardından "geçici olarak askıya alındığını" tweetledi.

Tweet'i Twitter CEO'su Parag Agrawal'ı şirketin "tüm senaryolara hazır olduğunu" söylemeye sevk ettikten sonra Musk, ekibinin Twitter'ın sayılarını doğrulamak için "100 takipçiden oluşan rastgele bir örneklemi" test edeceğini söyledi. Milyardere göre, metodolojisi ile ilgili bir soruya verdiği cevaplardan biri, Twitter'ın hukuk ekibinden bir yanıt istedi.

Suç teşkil ettiği iddia edilen tweet'te, "Örnek boyutu numarası olarak 100'ü seçtim, çünkü Twitter'ın <%5 sahte/spam/yinelemeyi hesaplamak için kullandığı şey bu" dedi. Musk, daha sonra yaptıklarıyla ilgili olarak, "Twitter yasal, bot kontrolü örnek boyutunun 100 olduğunu açıklayarak NDA'larını ihlal ettiğimden şikayet etmek için aradı" dedi.

Twitter, Musk'ın tweetleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Musk'ın Twitter'ı satın alma teklifindeki bir başka bükülmede, platformun algoritmik beslemesini de hedef aldı. “Algoritma tarafından farkında olmadığınız şekillerde manipüle ediliyorsunuz” dedi.

Mesaj, eski Twitter CEO'su Jack Dorsey'in dikkatini çekti. Dorsey, Musk'a “Uygulamadan bir süre uzak kaldığınızda size zaman kazandırmak için tasarlandı” dedi. "Yenilemek için çek, kronometreyi de tersine çevirir."

Dorsey daha sonra Twitter'ın algoritmik beslemesinin "kesinlikle" manipüle etmek için tasarlandığını söyleyen birine yanıt verdi. "Hayır, manipüle etmek için tasarlanmamıştı. Sizi yakalamak ve neyle uğraştığınızı çözmek için tasarlandı, ”dedi Dorsey. "Bu kesinlikle istenmeyen sonuçlara yol açabilir."

Musk daha sonra yaptığı yorumdan geri adım attı. "Algoritmada kötü niyet önermiyorum, bunun yerine ne okumak isteyebileceğinizi tahmin etmeye çalışıyor ve bunu yaparken, farkında olmadan bakış açılarınızı istemeden manipüle ediyor/güçlendiriyor" dedi.

Musk'ın eylemlerinden bir şey çıkarsa, tweetlerinden birinin başını yasal olarak belaya sokması ilk olmayacak. 2018'de, şu anda kötü şöhretli "fon güvenceli" tweet'i ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun dikkatini çekti ve şu anda bitirmeye çalıştığı ajansla 40 milyon dolarlık bir anlaşmaya yol açtı.