Elon Musk, Tesla'daki işlerin %10'unu kesmek istiyor

Elon Musk, Tesla'daki işlerin %10'unu kesmek istiyor

Tesla CEO'su Elon Musk tarafından Perşembe günü elektrikli otomobil üreticisinin yöneticilerine gönderilen bir e-posta, dünya ekonomisi hakkında "kötü bir his" nedeniyle şirketin işlerinin yaklaşık %10'unu kesmeyi planladığını söyledi.

Reuters tarafından Cuma (3) günü yayınlanan "Dünya çapındaki tüm işe alımları duraklat" başlıklı mesaj, milyarderin çalışanlarına şahsen işlerine dönmelerini veya şirketten ayrılmalarını isteyen bir ültimatom vermesinden iki gün sonra gelir.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başvurularına göre, Musk'ın uyarısının alıcıları şu anda Tesla ve yan kuruluşlarında çalışan yaklaşık 100.000 kişiyi temsil ediyor. Şirketin hisseleri, bu Cuma (3) ABD ön piyasasında neredeyse %3 ve Reuters hikayesi dolaşmaya başlar başlamaz Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası'nda %3.6 oranında düştü.

Musk neden Tesla işlerinin %10'unu kesmeyi hedefliyor?

Reuters ile temasa geçtiğinde ne Tesla konu hakkında yorum yaptı ne de Musk ekonomik görünümle ilgili süper kötü hissinin ne olacağı hakkında daha fazla bilgi vermedi. Şirketin son zamanlarda maruz kaldığı tek gerileme, Covid-19 nedeniyle sıhhi tecritlerin ardından Şanghay'daki fabrikasındaki üretim hatlarının maliyetli kesintiye uğraması oldu.

Milyarder, Twitter'da olası bir durgunluğun riskleri hakkında yorumlar yapıyor, ancak en somut mesaj, işe alımların dondurulmasını ve personelde olası kesintileri belirleyen e-postasıydı. Ancak son günlerde Tesla araçlarına ve diğer elektrikli arabalara olan talep güçlü.

Hollanda bankası ING'nin küresel makroekonomik araştırma başkanı Carsten Brzeski için, "Musk'un kötü hissi birçok insan tarafından paylaşılıyor". Ancak, yürütmeyi temin eder, bu küresel bir durgunluk değildir. Piyasa beklentileri olumsuz olsa da, "yıl sonunda küresel ekonominin soğumasından", yani ABD'de bir yavaşlamadan söz ediyor, ancak Çin ve Avrupa'nın toparlanmakta güçlük çekeceğini söylüyor.